Kristýna Freiová o připravované knize

Spisovatelka Kristýna Freiová v exkluzivním článku pro život-online.cz prozrazuje, jak vzniká její nový román:

Vzpomínám si, jak jsem na střední škole poprvé v hodině literatury slyšela o romantismu. Byla jsem skutečně překvapená, že se nejedná o žádné naivní milostné vyprávění se šťastným koncem, protože přesně to si dnes skoro každý, když zazní slovo romantický, představí. Už při první přednášce jsem pochopila, že romantismus je něco docela jiného, byť milostný cit zde hraje důležitou roli.

Velmi jsem si preromantismus a romantismus oblíbila a nejvíce ze všech autorů mi k srdci přirostl Johann Wolfgang von Goethe.

Byť Goethova literární cesta za nesmrtelností začala především jeho románem Utrpení mladého Werthera, vrcholem autorovy tvorby se stalo drama o doktoru Faustovi. Faustův dramatický příběh o dvou dílech vyšel až po Goethově smrti, protože Johann Wolfgang na něm pracoval s přestávkami celý život.

Není proto ani v nejmenším náhodou, že jsem děj románu, který je pokračováním mé poslední knihy Nesmrtelný hrabě, zasadila do Frankfurtu nad Mohanem, kde se básník roku 1749 narodil. Náš příběh ale začíná o rok dříve.

Mohlo by se zdát, že fyzická nesmrtelnost jde ruku v ruce se samotou a nepochopením, Laurent se ale s obojím naučil žít a nejen to. Je přesvědčen, že svůj úkol splnil, že poznal vše, co měl, že vše pochopil. Po sto letech od svého zmrtvýchvstání a útěku z milovaného Švédska, ale zjišťuje, na kolik se zmýlil, když jeho cestu zkříží neočekávaný společník a posléze i přítel, a to sám Lucifer.

Bývalý archanděl bere Laurenta pod svá potrhaná křídla a společně se vydávají na cestu, která v mnohém odkazuje nejen na Goethova Fausta, pohádkové příběhy, ale i na tradici, kterou právě Goethe svým Faustem započal, tradici odkazující na samotnou konfrontaci člověka s Ďáblem.

Ale kdo vlastně je Ďábel? Kdo Lucifer a kdo Satan? Kde jsou hranice naší reality? A kam až sahá lidská představivost? Co je zlo a co dobro? Jací byli Goethovi rodiče? A jak do celého příběhu zapadá krásná Markétka? A není nadpřirozeno jen přirozeností, kterou jsme ztratili?

Můj nejnovější román, který by měl vyjít na jaře příštího roku, je jako obvykle plný otázek a jak doufám, tak i odpovědí. Je to má pocta romantismu, jednomu velkému německému básníkovi, ale především pak čtenářům, bez nichž by jednoduše nevznikla.

– Kristýna Freiová

 

Další knihy od autorky:

 

Galilejec

Kdo byl ve skutečnosti Ježíš? Byl opravdu takový, jak nám jej Bible předkládá? Mladá česká autorka Kristýna Freiová, absolventka Literární akademie, ve své prvotině líčí příběh Galilejce Ješuy, který odložil svou nesmrtelnost, svá křídla, křídla archanděla, aby se jako člověk pokusil změnit náš svět. Hlavní postavou románu však není Ješua, muž s nadpřirozenými schopnostmi, bojující s předsudky, nedůvěrou a zaslepeností lidského světa, ale jeho žena Dina. Dina se provdala za syna tesaře Josefa s touhou žít obyčejný život, takový, jaký jí doba přisoudila. Záhy však poznává, nakolik se zmýlila. Po boku manžela objevuje realitu, která jí dosud zůstala skryta. Tehdy ve vyprahlé izraelské krajině se měl náš svět navždy změnit. Proč se tak nestalo, není pro čtenáře záhadou.

 

Nesmrtelný hrabě

Laurent de Angeloure známý jako hrabě de Saint-Germain, osobnost opředená mýty, ale i figurující v mnoha historických pramenech, vypráví svůj „skutečný“ příběh. Kdo je vlastně tajemný hrabě doopravdy? Kde získal své nadpozemské schopnosti? Narodil se v předvečer třicetileté války, jako syn francouzského šlechtice. Podstatná část děje se však odehrává ve Švédsku za vlády královny Kristýny, která byla známá spíše svou „zmužilostí“ než „ženskostí“. A právě u dvora této zajímavé ženy se pod vedením svého mentora, posledního učedníka Ježíše Nazaretského, Lukáše, stal „nesmrtelným“.

 

(foto: Kristýna Freiová – archiv)

 


Galilejec – Freiová Kristýna lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Nesmrtelný hrabě – Kristýna Freiová lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Mohlo by se vám líbit

Jak si užít Vánoce

Vánoce – svátky klidu, nebo shonu? Vzpomínám si, jak jsem se jako malá holka bavila s tátou v posledním adventním týdnu. Říkala jsem mu, že se už nemůžu dočkat Štědrého dne. Už aby tu konečně byl! Těch pár dní, které zbývaly do vytouženého kapra, koled a – samozřejmě – hlavně nedočkavého trhání vánočního balicího papíru, […]

Nový videoklip Naděje – touha, vášeň a poledance

Frontmana Naděje Petra Cieplého jsme se zeptali, jak vznikal nový videoklip kapely. A jako malou ochutnávku vám přinášíme fotografie z jeho natáčení. Videoklip k písni “Dej mi”, režírovaný Petrem Juračkou, bude mít premiéru už tuto neděli (4. 8. 2019) večer. Tanečnice v něm ztvárňují souboj mezi protiklady na stylové scéně s poutavými světelnými efekty. Píseň […]

VIDEO: Se skupinou Naděje nejen o hudbě…

S Petrem Cieplým, Filipem Najserem a Tomášem Pavlíčkem z oblíbené české hudební skupiny Naděje jsme si povídali nejen o hudbě či připravovaném novém videoklipu, ale taky třeba o charitě nebo o fanynkách… Během rozhovoru a focení kluky přišel pozdravit také jeden z klientů Domova Laguna Psáry, kterým svou hudbou přináší radost. Děkujeme skupině Naději za […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..