Boj v sebeobraně III: Sebeobranné prostředky

Ilustrační obrázek pepřového spreje, vytvořený AI

V předchozích článcích jsme si probrali rozhodující faktory boje v sebeobraně a základní „pravidla“ boje. Teď se zaměříme na improvizované zbraně, klasické zbraně a zbraně přímo určené k sebeobraně – sebeobranné prostředky.

Na úvod považuju za důležité zdůraznit, že žádná zbraň ani nástroj nefunguje jako nějaká „kouzelná hůlka“. Když chcete třeba jezdit bezpečně v horách na sněhu, taky vám nestačí koupit si sněhové řetězy. Musíte je použít. A ne jakkoli. Musíte je umět použít správně. A prostředky na svou obranu musíte navíc být připraveni použít. Být seznámeni s jejich účinky, možnými riziky a důsledky použití – a být připraveni jim čelit.

Když stojíte tváří v tvář nebezpečnému člověku, většímu, silnějšímu než vy, ohrožujícímu vaše bezpečí, zdraví, možná i život, každá pomoc je dobrá. Ale neplatí to doslovně. Některé nástroje jsou lepší než jiné. A některé vlastně až tak dobré nejsou…

Improvizované zbraně

Cokoli – ať už je to kabelka nebo pohozený kus cihly na zemi – může být použito jako improvizovaná zbraň. Některé věci budou spadat do rámce zákona, jiné mimo něj. Všechny mají jedno společné: jsou prodloužením vás samotných.

(Geoff Thompson, Dead or Alive)

Sebeobranné prostředky – improvizované zbraně (kabelka)
(Ilustrační obrázek, generovaný AI)

S jistou mírou nadsázky může téměř cokoli být použito jako zbraň. Pokud víte jak a jste připraveni to tak (skutečně účinně) použít. A samozřejmě pokud je to včas dostupné. Tohle platí pro všechny zbraně – klasické, improvizované i prostředky specificky určené na sebeobranu. Pokud ji nedokážete použít včas a správně, ani bazuka vám není k ničemu. (Než budete pokračovat, přečtěte si v článku „Smrtící zbraně k sebeobraně – ano, nebo ne?“ základní pravidla pro cokoli, co chcete účinně použít na svou obranu.)

Pokud tedy cítíte byť jen náznak ohrožení, hledejte něco, co byste mohli v případě nutnosti použít jako zbraň. Něco, co vám poslouží jako prodloužení dosahu, zesílení úderu nebo tlaku, způsobení překvapení / šoku, blokování, dezorientace útočníka, únikový manévr nebo odstrašení. To není paranoia, to je situační uvědomění.

Není samozřejmě možné pokrýt vše, co lze použít jako zbraň. Ale v tabulce níže jsem se pokusila o základní přehled těch nejčastěji zvažovaných improvizovaných zbraní – jak je lze použít, jaké jsou jejich hlavní ne/výhody a do jaké míry jsou k sebeobraně vhodné.

IMPROVIZOVANÉ SEBEOBRANNÉ PROSTŘEDKY potenciální použití výhody nevýhody shrnutí
Deštník V závislosti na materiálu lze použít jako úderovou nebo i bodnou zbraň. Pokud je deštivé počasí, budete ho mít po ruce. Pokud nepoužijte hned první ranou dostatečně účinně, snadno vám může být odebrán – a použit proti vám. Vhodný k sebeobraně.
Batoh, kabelka, aktovka, pouzdro s notebookem Může sloužit jako štít, ke švihnutí nebo hození útočníkovi do obličeje a získání prostoru pro únik. Obvykle u sebe nějaké zavazadlo máte. Příliš lehké zavazadlo nebude mít žádoucí efekt, příliš těžkým zase nemusíte dokázat dostatečně dobře manipulovat. V případě hození můžete mít zábrany „odevzdat“ svůj majetek útočníkovi. Vhodné k sebeobraně v míře dle parametrů konkrétního „kusu“ (hmotnost, tvrdost obsahu, způsob nošení).
Skleněná lahev Celá lahev k úderu na citlivá místa/do hlavy. Rozbitá lahev jako velmi nebezpečný bodný/řezný nástroj. Okamžitá a extrémní hrozba – může posloužit i jako odstrašení. Může být velmi účinná (ostré střepy). Snadno poraníte sami sebe. Může být zpětně vyhodnoceno jako nepřiměřená sebeobrana. Velmi účinná – možná až příliš, podle situace. Použijte primárně k odstrašení. V krajní nouzi k útoku – ale jen pokud neváháte a jste připraveni zranit i nést důsledky.
Klíče Klíč mezi klouby ukazováčku a prostředníčku, sevřít pěst, bodat do zranitelných míst (jako oči). Případně, pokud je větší svazek na šňůrce, švihnout jím proti obličeji, a získat tak prostor pro únik. Můžete si je snadno připravit, když se cítíte potenciálně ohrožení (např. cesta na tmavé parkoviště), a to aniž byste působili nápadně. Držení nemusí být dostatečně pevné, při nárazu se klíč posune, sjede nebo se vrátí do dlaně. Je značná míra rizika, že zraníte spíš sebe. Navíc vůči tomu vrazit někomu cokoli do oka můžete mít nepřekonatelné zábrany (nebo se prostě nestrefíte). A někam do těla to nebude mít (zvlášť přes oblečení) potřebný efekt. Na klíče jako improvizovanou zbraň nepanuje mezi odborníky úplně shoda. Pokud nemáte v nouzi jinou možnost, stojí to za pokus, ale počítejte s možností, že to nebude fungovat (a možná zraníte sami sebe).
Tužka, propiska Jako bodný, tlakový nebo úderný nástroj na blízko. Útok na citlivá místa/měkké části těla (oči, krk, třísla,…) Obvykle máte u sebe, je nenápadná. Náročné na úchop a kontrolu, snadno se zlomí a výsledek není dobře předvídatelný (můžete jen zvýšit útočníkovu agresivitu.) A pro vražení do oka platí to samé co pro klíč. V nouzi lepší než nic – pokud dokážete použít účinně (rychle, rozhodně, s pevným úchopem a mířením na vhodná místa).
Kámen, jiný těžší, tvrdý předmět Úder nebo vrh (k vytvoření šance na útěk), sražení, přetlačení (velká hmotnost zvyšuje efekt i bez velké síly). Lze použít bez fyzického kontaktu, i na delší vzdálenost (pokud dokážete i pod tlakem mířit). Čím těžší, tím hůře se s ním manipuluje. Pokud nepoužijete dostatečně účinně, situace se eskaluje (to ale platí pro všechno). Může způsobit vážné zranění (podle tvrdosti a hmotnosti). Vhodný k sebeobraně – pokud ho dokážete pevně uchopit, udeřit/hodit rychle a s dostatečnou silou na správné místo (a jste připraveni i zranit).
Písek, štěrk, horký nápoj Vržení do obličeje (očí) – účinný moment překvapení, zastavení – získání prostoru pro útěk. Lze použít bez fyzického kontaktu, nevyžaduje sílu, vytváří šanci na únik. Vůbec se nemusíte strefit. A i když ano, pokud se vám následně utéct nepodaří, bude útočník ještě agresivnější. Vhodné k sebeobraně – pokud dokážete použít rychle a strefit se.
Sluchátka s kabelem / nabíječka / USB kabel Omotání kolem ruky, krku nebo zápěstí útočníka nebo použití k rychlému švihnutí do obličeje, zejména očí. Více způsobů použití (švihnutí, zachycení, omotání). Při účinném švihnutí do obličeje může způsobit bolest, šok a přerušení útoku. Fungují hlavně jako rozptýlení nebo zpomalení, ne jako prostředek k zastavení útoku. Nízká přesnost – musíte švihnout rychle a intuitivně. Jednorázový efekt – pokud se netrefíte nebo kabel sklouzne, jste zase na nule. Nízká hmotnost – pokud se netrefíte do citlivého místa, efekt bude mizivý. V nouzi rychlý a bolestivý zásah – ideální na oči nebo obličej. Může vytvořit šanci na únik, ale vyžaduje správný timing, trefu a překvapení.
Láhev s čisticím sprejem / parfémem / dezinfekcí (nebo jiným dráždivým obsahem) Nastříkat do očí nebo obličeje útočníka z bezprostřední blízkosti – ideálně směrem proti větru. (Případně i použití jako úderný předmět.) Lze použít bez fyzického kontaktu, nevyžaduje sílu, vytváří šanci na únik. Okamžité pálení očí a sliznic → šok, přerušení útoku. Běžný předmět, legální a nenápadný. Funguje i bez velké síly nebo přesného míření (na krátkou vzdálenost). Velmi krátký účinný dosah (většinou pod 1 metr). Ne vždy spolehlivý účinek – závisí na typu obsahu. Riziko zasažení sebe sama (např. proti větru nebo v uzavřeném prostoru). V nouzi účinný obranný prostředek – pokud jste dost blízko, míříte na obličej a neotočí se vítr proti vám.
Kniha / diář v tvrdých deskách Úder do obličeje, krku nebo paže (hranou nebo celou plochou). Lze použít i k přitlačení, odražení nebo jako štít mezi vámiu a útočníkem. Tvrdý, plochý povrch → dobrý přenos síly. Nenápadný a běžný předmět. Můžete mít rovnou v ruce (např. v MHD). Vyžaduje rychlost a přesnost → jinak jen naštve. Těžkopádnější, hůř se drží při delším střetu. Může být příliš objemný na účinný úder ve stísněném prostoru. Pevný úchop je náročný → může být snadno odebráno útočníkem. Lepší než holá ruka – při správném úderu může překvapit a přerušit útok.
Kusy oděvu Vhození do obličeje k rozptýlení a získání prostoru k útěku / úderu (a pak útěku). Šálu lze použít i ke škrcení / znehybnění končetiny útočníka ovinutím. Nějaký oděv máte vždy (ale rychle lze samozřejmě použít jen oděv držený v ruce / bleskově „svléknutelný“ – jako šála). Použití k získání prostoru pro únik funguje, když se dobře strefíte a jste schopni rychlého útěku. Nijak nesnížíte „útokuschopnost“ útočníka. Složitější techniky, jako je škrcení nebo zachycení útočníkovy paže, obalení a stáhnutí, se vám dost pravděpodobně nepodaří provést – a při pokusu o ně se dostanete blíž k útočníkovi. Vhodné jako rozptýlení a získání prostoru pro únik.
Tvrdé, ostré předměty z domácnosti, nástroje (jako nůžky, vidlička, šroubovák) Bodnutí do zranitelných míst (u některých předmětů z této kategorie je citelné bodnutí prakticky kamkoli). Může sloužit i jako odstrašení (pokud přesvědčíte útočníka, že dokážete opravdu účinně použít). Způsobí bolest, pravdědpodobně zranění → prostor pro únik Můžete mít po ruce jen v úzkém okruhu situací (prostředí). Některými z těchto předmětů můžete i zabít. Může být zpětně vyhodnoceno jako nepřiměřená sebeobrana. Pokud nepoužijete skutečně účinně (v případě nutnosti opakovaně) a nezastavíte útočníka, eskalovali jste situaci v boj o život (i pro něj). Může vám být odebráno – a teď má útočník potenciálně smrtící zbraň. Při správném použití extrémně účinné. Použijte v krajní nouzi – pokud jste připraveni použít „naplno“ a nést případné důsledky.
Slepecká hůl Může posloužit k udržení vzdálenosti, zablokování cesty nebo jako vizuální signál odporu. V krajní nouzi lze využít k odražení pohybu nebo krátkému šťouchnutí, ale bez reálného účinku na zastavení útoku. Pokud jste člověk se zrakovým hendikepem a hůl používáte, budete ji mít po ruce. Je vyrobena z hliníku (nebo jiného lehkého, lámavého materiálu), který nevydrží ani jeden silný úder. K sebeobraně prakticky nepoužitelná.

(No dobrá, slepecká hůl asi tak úplně nepatří mezi nejčastěji zvažované improvizované zbraně, ale měla jsem klientku s úplnou ztrátou zraku a řešila s ní možnosti obrany. A nevhodnost slepecké hole jako improvizované zbraně mi přišla jako docela zajímavý fakt.)

Improvizované zbraně bych shrnula asi následovně: Použijte cokoli, co máte po ruce, dokážete to ovládat, zvýší to váš dosah, sílu a celkově šanci na úspěšnou obranu –  a ideálně vás to nedostane do vězení (i když i nejpřísnější výslech je pořád lepší než minuta ticha…).

Sebeobranné prostředky (přímo určené k sebeobraně)

K okřídlené větě (kterou slýchám mnohem častěji, než je mi libo): „Nejlepší sebeobrana je bouchačka,“ bych ráda kromě toho, co jsem už uvedla ve zmiňovaném textu Smrtící zbraně k sebeobraně – ano, nebo ne?, dodala: Nejlepší sebeobrana je vyvarování, situační povědomí a včasná reakce na hrozby. A pokud chceme své bezpečí posílit nějakým nástrojem, nejlepší jsou – překvapení! – prostředky k přímo k tomu určené.

V tabulce níže jsem se opět pokusila trochu rozebrat ty nejčastěji diskutované:

SEBEOBRANNÉ PROSTŘEDKY – kategorie jak se používá, účinek, varianty z pohledu práva výhody vs. nevýhody shrnutí a doporučení
Pepřový sprej (CS, OC, CN) Namíření na obličej útočníka ze vzdálenosti 1-4 metrů a stisknutí spouště; Při zásahu do očí a nosu vyvolává okamžité pálení, slzení, kašel, dezorientaci a silné omezení schopnosti pokračovat v útoku. Varianty: Proudové (balistické) spreje stříkají soustředěný paprsek na delší vzdálenost s menším rizikem vlastního zasažení, zatímco aerosolové spreje vytvářejí mlhu, která rychle zasáhne větší oblast, ale hůře se kontroluje, zejména ve větru. Legální bez omezení věku, běžně dostupný, doporučený prostředek (Není považováno za zbraň ve smyslu zákona č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu /zákon o zbraních/. Z tohoto zákona proto nevyplývají žádná omezení týkající se nabývání do vlastnictví, držení nebo nošení.) Okamžitý účinek na oči a dýchací cesty útočníka; Funguje i bez přímého kontaktu; Snadné použití, lehký, nenápadný; Legální bez omezení věku a volně dostupný v ČR; Riziko zasažení sebe sama (vítr, uzavřený prostor); Vyžaduje správné zamíření a rychlou reakci; Nemusí vždy působit okamžitě na všechny typy útočníků (např. osoby pod vlivem drog). Při správném výběru, vyzkoušení a hlídání data spotřeby (po uplynutí může ztratit účinnost) skvělý sebeobranný prostředek (který mohou používat i nezletilí). Doporučení: proudový sprej s vysokou koncentrací látky (např. OC 15-18 %), vysokým dosahem (4 metry), svítilnou (pro lepší míření) a možností stříkat v jakékoli poloze.
Paralyzér (kontaktní elektrický) Přiložení přímo na tělo útočníka (ideálně na velký sval nebo trup); Krátkým, silným výbojem naruší nervové signály, což způsobí bolest, svalové křeče a dočasné ochromení pohybu. Legální bez omezení věku (Není považováno za zbraň ve smyslu zákona č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu /zákon o zbraních/. Z tohoto zákona proto nevyplývají žádná omezení týkající se nabývání do vlastnictví, držení nebo nošení.) Snadné ovládání a legální dostupnost v ČR; Okamžitý účinek při správném přiložení; Nenápadný, lehký, vhodný i pro civilní nošení; Vyžaduje bezprostřední kontakt s útočníkem; Účinek může být omezený u osob pod vlivem drog nebo adrenalinu; Riziko selhání při špatném úchopu, špatném kontaktu nebo vybití baterie. Při správném výběru, vyzkoušení a pravidelné kontrole stavu baterie je kontaktní paralyzér účinným sebeobranným prostředkem na krátkou vzdálenost. Doporučení: paralyzér s kvalitní konstrukcí (dobré elektrody, spolehlivá baterie), vysokým výstupním napětím (alespoň 500 000 V), dostatečným proudem (ideálně nad 2 mA; výstupní proud je důležitější než napětí), ergonomickým tvarem pro pevný úchop, bezpečnostní pojistkou (zajišťující nefunkčnost v případě odebrání) a kvalitním zdrojem energie (dobíjecí baterie nebo spolehlivé baterie).
Teleskopický obušek Teleskopický obušek se nosí složený a prudkým švihem zápěstí se vysune do plné délky; používá se k úderům na citlivá místa (ruce, nohy, trup) nebo k vytváření odstupu od útočníka. Existují varianty ocelové, titanové a polymerové, v různých délkách (obvykle 40–66 cm) a s různými mechanismy zajištění (třecí, pružinový nebo šroubovací). Legální (ale pozor na použití – soudy přísně hodnotí přiměřenost) Zvýšení dosahu, účinnost i jako zastrašení. Vyžaduje rychlou reakci, rozhodnost a přesnost. Riziko právního postihu při nepřiměřeném použití. Vyžaduje trénink na správné ovládání a techniku. Možnost odebrání útočníkem a použití proti vám. Účinný nástroj k vytvoření odstupu nebo zastavení útoku, legální. Trochu extrémní a vyžadující skutečně dobrý nácvik. Doporučení: když už, tak kvalitní obušek o délce 50–60 cm, pevná konstrukce, jistý úchop (ale je spíše nevhodný jako primární prostředek pro laika bez tréninku – hrozí překročení meze nutné obrany).
Alarm / siréna pro odrazení útočníka Alarm nebo osobní siréna se aktivuje stisknutím tlačítka nebo vytažením pojistky, což spustí velmi hlasitý zvuk (obvykle 100–140 dB); cílem je útočníka vyplašit, upoutat pozornost okolí a získat čas na útěk. Existují malé přívěsky, kapesní modely, případně kombinace s dalšími prostředky (například siréna + světlo). (Pozor, při použití v uzavřeném prostoru nebo blízkosti obličeje může působit dezorientaci i u nositele – ideálně držet v natažené ruce.) Legální, spíš psychologický účinek (Alarmy a sirény nejsou považovány za zbraně, jejich nošení i použití je v ČR plně legální bez omezení.) Legální, lehké, snadno přenosné; vhodné pro děti i dospělé; Nepůsobí fyzické zastavení útočníka; Může být neúčinné proti rozhodnutým agresorům. Jednoduchý, legální a nenápadný prostředek pro zvýšení šance na útěk v krizové situaci. Nejlépe funguje jako první varovný signál a psychologická obrana. Nejvhodnější prostředek pro děti ze všech běžně dostupných sebeobranných prostředků. Doporučení: volit alarm s hlasitostí alespoň 120 dB, spolehlivým spouštěcím mechanismem a pravidelně kontrolovat baterii.
Střelná zbraň na zbrojní průkaz Střelná zbraň k sebeobraně (nejčastěji pistole nebo revolver) se používá k zastavení vážné hrozby – výstřelem mířeným na životně důležité partie. Účinek je okamžitý, ale závisí na přesnosti zásahu a situaci. Nejobvyklejší varianty: pistole (větší kapacita zásobníku, rychlejší přebití) vs. revolver (vyšší spolehlivost, jednodušší obsluha); různé ráže. Legální při splnění podmínek (ZP skupiny E – k ochraně života, zdraví a majetku). Použití je velmi přísně regulováno – platí zásady nutné obrany a krajní nouze, a každý zásah se posuzuje z hlediska přiměřenosti situaci. Zneužití, nepřiměřené použití nebo zbytečné použití střelné zbraně vede k trestnímu stíhání. Extrémně účinný prostředek při smrtelném ohrožení. Může působit jako odstrašení. Vysoké riziko vážného zranění nebo usmrcení člověka. Velmi přísná právní odpovědnost při použití. Vyžaduje trvalý trénink a psychickou připravenost. Může být útočníkem odebrána a použita proti vám. Střelná zbraň je (při správném použití, které je ovšem velmi nesnadné) nejúčinnější, ale zároveň nejrizikovější obranný prostředek. Vyžaduje vysokou míru odpovědnosti, neustálý trénink a plné pochopení právních i psychologických důsledků jejího použití. Doporučení: Pokud ji chcete používat k obraně, trénujte pravidelně (nejen střelbu, ale i rozhodování pod stresem) a plně si uvědomte vážnost každého zásahu. (Osobní doporučení: Pokud nežijete ve válečné zóně, zvolte jiný, méně rizikový, obranný prostředek.)
Taser (vystřelovací paralyzér) Vystřeluje elektrody na vzdálenost až několika metrů, ochromuje na dálku. Pro civilní použití není v ČR legální. Vysoce účinný, funguje i na dálku. V ČR pro civilisty nelegální (trestní odpovědnost). Riziko způsobení smrti (v malém procentu případů). Nutnost přesného zásahu na tělo. Vysoká pořizovací cena. V ČR pro civilní osoby nelegální, účinný, primárně neletální prostředek, který ale v malém procentu případů může způsobit smrt – zejména u osob se srdečními problémy, pod vlivem drog nebo v extrémní stresové reakci. Doporučení: Pokud nechcete jít do vězení, nepoužívejte ho.
Boxer (útočný kloubový nástavec) Boxer se nasazuje na prsty ruky a slouží k zesílení úderu pěstí. Při úderu koncentruje sílu do malého prostoru, čímž výrazně zvyšuje riziko vážného zranění – například zlomenin kostí, rozbití měkkých tkání nebo otřesu mozku. Držení boxerů v ČR není zakázané. Jejich použití je ovšem právně rizikové a může být posouzeno jako použití nebezpečné zbraně podle trestního práva. Výrazně zesiluje úder pěstí. Kompaktní, nenápadný. Vyžaduje přímý kontakt. Vysoké riziko způsobení vážného zranění útočníkovi. Velké riziko právního postihu při použití. Vysoce nebezpečný i pro vlastní ruku (zranění při úderu). Může eskalovat situaci do boje o život. Boxer výrazně zesiluje úder, ale nese vysoká právní rizika a riziko vážného zranění nejen útočníka, ale i zranění samotného uživatele. Doporučení: Zvolte méně rizikový obranný prostředek.
Sebeobranné prostředky – kontaktní paralyzér
(ilustrační obrázek, vytvořený AI)

Asi je to z tabulky zjevné, ale přesto to shrnu: Jako nejlepší sebeobranné prostředky mi vychází pepřový sprej a kontaktní paralyzér. Přikláním se především k proudovému pepřovému spreji (samozřejmě kvalitnímu). Pro děti pak osobní alarm.

Klasické zbraně

Termín „klasické zbraně“ není definice dle zákona. Tam je to se zbraněmi trochu složitější. Zákon č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o zbraních) pokrývá jen střelné zbraně. Podle § 118 trestního zákoníku se pak zbraní rozumí, pokud z jednotlivého ustanovení trestního zákona nevyplývá něco jiného, cokoli, čím je možno učinit útok proti tělu důraznějším. Použitím zbraně se zvyšuje účinnost útoku (útok se zbraní je intenzivnější, způsobilý přivodit větší újmu) a jeho závažnost. U některých trestných činů je jejich spáchání se zbraní okolností podmiňující použití vyšší trestní sazby, u jiných může být posouzeno jako obecná přitěžující okolnost podle § 42. Použitím zbraně je potom nejen její přímé užití k fyzickému násilí, ale také samotná hrozba jejího užití.

My budeme pracovat s praktickým rozlišením. Zatímco sebeobranné prostředky slouží primárně k

I klasické zbraně (např. nůž) je možné použít jako sebeobranné prostředky, ale rizika jsou značná.
(Ilustrační obrázek, generovaný AI)

zastavení útoku, úniku nebo získání času, klasické zbraně jsou určeny boji, útoku (nebo, výjimečně, k obraně s možností smrtícího účinku). Mezi klasické zbraně podle této definice patří střelné zbraně, chladné zbraně (úderné, bodné, sečné, řezné, vrhací), výbušné a zápalné zbraně a taktické zbraně.

I tak se samozřejmě klasické zbraně a sebeobranné prostředky částečně překrývají. Koneckonců, pokud máte například civilní zbrojní průkaz na střelnou zbraň, jedním z účelů ze zákona je ochrana života, zdraví nebo majetku. (Rozhodně ale mezi legální účely nepatří útok.)

Použitím klasických zbraní k sebeobraně se zabývám v již několikrát zmíněném článku Smrtící zbraně k sebeobraně – ano, nebo ne? a (spoiler alert), za mě je odpověď „ne“. Rizika použití klasických, potenciálně smrtících, zbraní k sebeobraně zcela disproporcionálně převyšují výhody. (I když tedy pro úplnost – i některé sebeobranné prostředky nebo improvizované zbraně, zmíněné v tomto článku, mohou být potenciálně smrtící. To ale mohou být i holé ruce.)

Závěr?

Ten si udělejte sami. Koneckonců, jde o vaše bezpečí, váš život, vaši zodpovědnost.

V dalším článku si probereme různé specifické situace, jako je sebeobrana na zemi nebo obrana proti většímu počtu útočníků.

(Právní aspekty textu konzultovány s: Mgr. Petr Lein a Ministerstvo vnitra – odbor bezpečnostní) politiky)

Mohlo by se vám líbit

Lucifer a Markétka: Kristýna Freiová pokřtila novou knihu

Svůj již třetí román „Lucifer a Markétka“ pokřtila spisovatelka Kristýna Freiová 16. září  v Paláci knih Luxor. Kmotrem knihy se stal Mgr. Jiří Lexa, lektor a terapeut v oblasti vědomé tvorby vlastní reality, spisovatel a letecký instruktor.   Lucifer a Markétka Ve volném pokračování románu „Nesmrtelný hrabě“ autorka opět svým osobitým stylem s lehkostí vypráví poutavý příběh a současně předkládá čtenáři zásadní otázky lidské existence. Nechybí ani humor a romantika, jak jinak než ve velmi netradiční […]

Music Grill Fest: Když kultura a zábava pomáhají…

V sobotu 28. září proběhla v pražském parku Portheimka akce s názvem „Music Grill Fest“ na oslavu Dne české státnosti a podporu dobrovolnictví. Den plný hudby, zábavy, jídla a pití pomohl rozšířit povědomí o dobrovolnictví a organizacích, které dobrovolníky pro svou činnost shánějí.   Skvělá hudba V rámci akce Music Grill Fest potěšili svým vystoupením mimo jiné skvělá Barbora Mottlová, klienty Domova Laguna Psáry již velmi dobře známý a oblíbený Patrik Stoupa nebo jazzová zpěvačka […]

VIDEO: Se Slávkem Bourou o magii, životě a tak vůbec…

Moderátor Slávek Boura nám prozradil, na čem právě pracuje, jak se snaží porozumět dnešní době a mnoho dalšího. Podívejte se na video-rozhovor. Nedamovský poltergeist lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >> Naháči – Boura Slávek lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >> Leo a Julie lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč (Zdroj: […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.