Jak si vybrat kurz sebeobrany

Umět se bránit napadení je dovednost, kterou doufáme, že nikdy nebudeme potřebovat. Ale je to podobné jako s deštěm v den, na který jsme si naplánovali výlet. Doufáme, že pršet nebude, ale přeci jen je lepší sebou mít deštník. Pro jistotu.

Štěstí přeje připraveným

Být připraven na situace, které nechceme, aby nastaly, je smyslem kurzů sebeobrany. Měly by vám pomoci zvýšit sebejistotu, podpořit vaši schopnost pokud možno se vyhnout fyzickému střetu ve vyhrocené konfliktní situaci a především zvýšit vaše šance účinně se ubránit, když “dojde na nejhorší”.

Pokud jste se rozhodli nějaký kurz sebeobrany navštěvovat, je důležité dobře si vybrat. Opravdu hodně důležité,

ilustrační foto z kurzu sebeobrany – modelové situace (Sebeobrana Praha)

protože nesprávný přístup k výuce sebeobrany může být pro absolventa kurzu nejen neužitečný, ale dokonce zvýšit riziko špatného konce konfliktní situace. Představte si, že se například střetnete s verbálně agresivně se projevujícím člověkem. Absolvovali jste nějaký kurz sebeobrany, ve kterém vás přesvědčovali, že z vás za pár týdnů udělají málem Ramba, a vy teď věříte, že toho lehce podnapilého řvouna “zmáknete”. Podle toho s ním budete jednat, dojde k fyzické konfrontaci… a pokud je větší, silnější a má na rozdíl od vás zkušenosti s rvačkami, pravděpodobně zmákne spíše on vás.

 

Ale kdo mě připraví…?

Jak ale máte poznat, který kurz sebeobrany vedou skuteční profesionálové, kterým jde o vaše blaho, a ne jen o vaše peníze? To samozřejmě není lehký úkol. První způsob, jak odborníky od “slibotechen” odlišit, jsme si už naznačili. Pokud se to, co vám slibují, zdá až příliš krásné na to, aby to byla pravda, tak to pravda asi nebude. Druhý je nasnadě: Dejte na osobní doporučení.

Ovšem i při tom je třeba dávat pozor. To, že vám někdo doporučuje nějaký kurz sebeobrany, ještě nutně neznamená, že je opravdu dobrý. Zeptejte se ho, jestli měl v průběhu kurzu možnost si osvojené dovednosti vyzkoušet na instruktorech. Zajímejte se o to, jestli součástí výuky byly také informace o tom, jak se pokud možno střetu vyhnout. Chtějte vědět, jaká očekávání vedoucí kurzu jeho účastníkům vytvořili. Tvrdili například, že se po absolvování kurzu ubrání útoku nožem? Tvrdili o nějaké sebeobranné technice, že je naprosto spolehlivá v každé situaci? Radili ve vyhrocené hádce co nejdříve fyzicky zaútočit? Nebo vůbec nezmínili, jak jednat dál po samotném střetu? To vše jsou známky toho, že se pravděpodobně nejedná o kurz vedený profesionály.

 

Vybírejte pečlivě, jde o vaše bezpečí

ilustrační foto z kurzu sebeobrany – Level 1 (Sebeobrana Praha)

Zajímejte se také o to, kdo za kurzem stojí. Jaké má vzdělání, zkušenosti. Jedná se o certifikovaného trenéra sebeobrany? V neposlední řadě zkoumejte, v jakých podmínkách kurz probíhá, jaké se při něm používá vybavení a samozřejmě co je jeho náplní.

Pro výuku sebeobrany jsou ideální tělocvičny s tatami, tedy žíněnkou pro trénink bojových sportů. Obvykle se v dobrých kurzech používají lapy a pro maximálně efektivní nácvik obranných technik je skvělé, když jsou instruktoři vybaveni speciálními ochrannými obleky, které umožňují, abyste si na nich obranu vyzkoušeli “naplno”.

V náplni kurzu by pak měla být obrana proti nejčastějším způsobům napadení, jako například obrana proti rdoušení, obrané kryty proti úderům a kopům, obrana proti úchopům za ruce či za oděv, případně sebeobrana na zemi.

 

Začněte se učit bránit hned

Na závěr si dovolíme vám jeden konkrétní kurz doporučit. Začíná 25. června na FTVS UK, pod vedením Sebeobrany Praha. Hlavní lektoři této organizace působí na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Trénovat s vámi budou zkušení, certifikovaní trenéři sebeobrany s mnohaletými zkušenostmi s celou řadou bojových sportů. Nemusíte nám věřit, že jsou opravdu dobří. Naopak, ověřte si všechny důležité informace. Autorka tohoto článku pod vedením Sebeobrany Praha absolvovala úvodní i navazující kurz sebeobrany a celou řadu jednodenních seminářů a za kvalitu se ráda zaručí. Ale ani to nám samozřejmě nemusíte věřit. 😉 Je to na vás. Jde přeci o vás a vaše bezpečí…

Letní kurz sebeobrany – Sebeobrana Praha

 

Malá ukázka z kurzu sebeobrany Sebeobrana Praha

 

 

Helena Šebestová

Mohlo by se vám líbit

Kristýna Freiová – beseda s autogramiádou

Městskou knihovnu Sokolov navštívila 10. prosince spisovatelka Kristýna Freiová, aby zde v rámci Cyklu večerů s debatami o zajímavých knihách besedovala s hosty. Akce, organizovaná pracovnicí knihovny Danielou Drobečkovou, probíhala v zajímavém prostředí. Od roku 1961  totiž sídlí knihovna zřízená městem Sokolov v sokolovském zámku. Proběhlo předčítání z obou autorčin knih, kterého se ujala Marcela […]

PRVNÍ POMOC II: ALERGICKÉ REAKCE

Po kolapsových stavech přinášíme další ze série článků o první pomoci. Tentokrát jsme se ve spolupráci s Jiřím Chvojkou, profesionálním záchranářem s více než 10letou praxí a zakladatelem Firsthelp educations, zaměřili na téma „alergické reakce“.   Alergické reakce Co je alergie Alergická reakce je přehnaná (patologická) reakce imunitního systému na zevní noxy – alergeny, jako jsou […]

Nová kniha: Nesmrtelný hrabě – Saint-Germain

Druhý román talentované mladé autorky Kristýny Freiové „Nesmrtelný hrabě“ byl pokřtěn 15. 4. v knihkupectví Kosmas na Letné. Kmotrem knihy se stal básník, překladatel, scénárista, kulturní publicista, redaktor, nakladatel a moderátor Ivo Šmoldas.   „Ačkoli jsem velký skeptik, dokážu ocenit krásnou literaturu. Číst román Nesmrtelný hrabě pro mě bylo osvěžující. Čte se velice dobře a […]

1 comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..