Jan Kříž: Mám rád výzvy

Jan Kříž

S Janem Křížem, divadelním hercem, zpěvákem, režisérem a scénografem, dvojnásobným držitelem ceny Thálie v kategorii muzikál,  jsme si povídali nejen o muzikálech. Prozradil nám například, jak se zpívá v němčině, nebo na co se zrovna těší.

 

Vaši kariéru před lety pomohlo nastartovat vítězství v reality show „Robin Hood – Cesta ke slávě“. Na co z této doby nejraději vzpomínáte?

To byl celkově krásná zkušenost. Muzikálové příležitosti člověk v televizi nemá, tohle byl ojedinělý formát, kdy se reálně připravovala muzikálová čísla pro televizní vysílání. Bylo to ve velkém stresu, ale byly to krásné úkoly. Nejraději samozřejmě z té doby vzpomínám na randění s mou současnou manželkou…

 

Máte na svém kontě opravdu pěknou řádku muzikálových rolí. Která pro vás byla největší výzvou?

To se asi nedá říct jednoznačně. Snažím se vždycky volit role podle toho, aby pro mě byly v něčem novém výzvou. Ať už to byla Horečka sobotní noci, představitelsky a tanečně, Rocky fyzicky s celou náročnou přípravou na roli, Zpívání v dešti stepařsky nebo i třeba Spamalot ve svém specifickém humoru. Mám rád výzvy a jsem moc rád, že se mi zatím role celkem neopakují. Dalo by se říct, že se na každé z nich něco nového naučím.

 

Účinkoval jste také v zahraničí – v německém muzikálu Tanz der Vampire. Jak se vám zpívalo v němčině a je berlínské publikum něčím odlišné od toho českého?

Moje angažmá v Německu skončilo v lednu. Už jsem se potřeboval vrátit za rodinou, ale byla to těžko popsatelná zkušenost. Muzikály v Německu jsou na velmi vysoké úrovni, byla to pro mě velká škola. V němčině se zpívá překvapivě dobře. Ale je pravda, že Tanz der Vampire má velmi zpěvně napsané libreto. Čeština je sice těžká na zpěv, ale často je to i o tom, že se píší nezpěvné texty. Pokud je dobrý text, i čeština umí být velmi zpěvný a malebný jazyk. Řekl bych, že publikum v Německu je dlouhodoběji vedeno k vyhledávání divadelních titulů a ne jmen na obsazení. V tom bych řekl, že mají německé muzikály velkou výhodu. Ale publikum je srdnaté jak u nás tak i v Německu. Němečtí fanoušci jsou velmi pozorní a milí. Několik z nich na mě dokonce jezdí i do Prahy na muzikály po mém návratu domů.

Jan Kříž v Tanz der Vampire
(foto: Stage)

Od září vás čeká účinkování v novém hit-muzikálu legendární skupiny Elán „Voda nad vodou“. Představitelé pro tuto inscenaci byli pečlivě vybírání v náročných konkurzech. Co pro vás znamená možnost podílet se na tomto projektu? A dokážete říci, který z hitů Elánu je váš nejoblíbenější?

Já se na tento projekt moc těším, je to po dvou letech návrat do mého domovského divadla. Vím, že to bude zase výzva, že si na zkouškách zamakám a to teď potřebuju. Tým je složený skvěle a myslím, že se diváci mají opravdu na co těšit. Scénář je velmi silný a výběr písní mě také nadchnul. Z toho, co tam budu zpívat já, se nejvíc těším na “Ja viem” a “Amnestiu na něveru”. Kolegům budu tak trochu závidět “Kde si”. To je hodně dobrá píseň.

Tým hit-muzikálu “Voda nad vodou”
(foto: Richard Kocourek)

Aktuálně se podílíte ještě na další velké hudební legendě – účinkujete v jednom z nejznámějších a nejoblíbenějších českých muzikálů Noc na Karlštejně. Jaké to je objevovat se v roli, kterou v nesmrtelné filmové verzi ztvárnil Miloš Kopecký?

Na rozdíl od rolí jako Tony Manero, Danny Zuko nebo Rocky jsem tady věděl, že musím jít úplně jinou cestou. Byl jsem obsazen úplně v jiném oboru, než jak byla role ztvárněna panem Kopeckým ve filmu. Byla to zas jiná zkušenost, kdy jsem se opravdu oprostil od filmové předlohy a začal číst scénář, jako by byl napsaný včera. Myslím, že bych byl herecký sebevrah, pokoušet se jakkoliv citovat ve svém věku a typu pana Kopeckého.

 

Objevil jste se také v několika seriálových rolích, například v oblíbeném seriálu Ordinace v růžové zahradě 2, a zahrál jste si také v českém filmu Intimity. Plánujete se „nemuzikálovému“ herectví věnovat v budoucnu více?

Neplánuji. To jsou vždycky jen takové zábavné výlety do jiného prostředí. Když mi někdo zavolá, jestli mám chuť a čas, vetšinou se domluvíme. Hodně mě to baví, při natáčení je to hodně jiný rytmus práce, člověka to osvěží, ale věnuji se teď opravdu naplno svému oboru. To mě baví a natáčení je pro mě opravdu spíš koníček na zpestření.

 

Co považujete za největší úspěch ve vaší dosavadní hudební kariéře?

Že se mi daří obsáhnout více hereckých oborů. Že v branži nejsem brán jako herec jednoho typu, ale mám možnost se podívat pod kůži jak komickým, tak dramatickým, záporným, tanečním, pěveckým, charakterním nebo i čistě romantickým rolím. Že si můžu zkoušet od všeho něco a užívat si tohle bohatství a pestrost v práci. A že se hlavně můžu naplno věnovat muzikálu, protože mě a mou rodinu uživí.

 

Máte nějakou vysněnou roli nebo jiný kariérní sen?

Snažím se nerouhat takovými myšlenkami. Nějaké věci by mě do budoucna bavilo si zkusit, ale na ně je ještě čas. Jsem rád, že je pořád ještě víc rolí, které mi přijdou zajímavé a lákavé, do kterých ještě můžu zestárnout než ty, na které už jsem moc starý.

 

Co všechno vás pracovně čeká v nejbližších měsících a najdete si čas také na nějakou dovolenou?

Mám před sebou několik věcí, ale jediné, co je oficiálně zveřejněno, je právě muzikál Voda nad vodou v divadle Kalich. Další věci, které mě čekají, zatím nemůžu ani naznačit. Na dovolenou se chystáme teď, moc se těším, je to první dovolená po třech letech, konečně. A náš syn poprvé uvidí moře, bude to s ním úplně jiná a nová dovolená, tak jako je teď s ním koneckonců všechno, jiné a nové.

 

(Úvodní foto: Lenka Hatašová)

Mohlo by se vám líbit

Jak vybrat zahradní gril

Grilovací sezona je opět tady a všichni se už těšíme na vůni a chuť šťavnatého masa a pohodové chvíle strávené s blízkými na zahradě nebo u letní chaty. Jestli se letos chystáte pořídit si nový zahradní gril, asi už jste zjistili, že výběr je opravdu obrovský. Jak zvolit ten nejlepší zahradní gril právě pro vás? […]

SOUTĚŽ O DÁRKY PRO DĚTI

Ve spolupráci s obchodem s kompletním sortimentem pro naše nejmenší Dětský růžek jsme pro vás připravili další zajímavou soutěž o atraktivní ceny. Můžete vyhrát krásné i praktické dárky pro děti.   Dětský růžek Internetový a kamenný obchod Dětský růžek si klade za cíl nabízet za co nejnižší možné ceny kompletní sortiment zboží pro děti od […]

Výcvik psů: „Moderní etický trénink“ Roberta Zlochy

S Robertem Zlochou, profesionálním psím trenérem, jsme si povídali na velmi zajímavé téma – výcvik psů. Chcete vědět, jaké chyby při trénování svého psího miláčka možná děláte i vy, kdy by se s výcvikem mělo začít nebo třeba jak si dobře vybrat trenéra? Odpovědi – a mnoho dalšího – naleznete v rozhovoru…   Jak dlouho […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..