Odvážný hlas proti násilí

Útok, šokující nejen samotným faktem agresivního fyzického napadení ženy mužem, ale také svým aktérem, rozvířil znovu debatu o násilí, odpovědnosti mocných a odvaze nemlčet tváří v tvář bezpráví. Na mladou Bělehraďanku totiž zaútočil představitel srbské pravoslavné církve, veřejností oblíbený pakracko-slavonský biskup Jovan Culibrk.

 

Odvaha promluvit proti násilí

K napadení došlo v prosinci minulého roku. Proběhlo v přítomnosti svědků a byl z něj pořízen i krátký videozáznam. V ten samý den napadená žena incident oznámila na policii a její zranění si vyžádala lékařské ošetření. Přesto dodnes nebylo zahájeno oficiální vyšetřování. Dostalo se jí pouze rady, aby podala soukromou žalobu.

Nežádala finanční odškodnění, netrvala dokonce ani na potrestání, chtěla od veřejně činné osoby, představitele církve, který se dopustil hrubého verbálního a fyzického útoku na bezbrannou ženu, pouhou omluvu. Dostalo se jí ale pouze popření útoku, slov o tom, že ho provokovala, a také výhrůžek, aby mlčela. To neudělala. Obrátila se na rodinu, přátele a média. A nyní se zpráva o útoku šíří nejen v Sbrsku, ale i daleko za jeho hranicemi.

 

Útok biskupa na ženu

Biskup Jovan Culibrk (foto: rs.n1info.com)

K čemu došlo, popsala napadená žena podrobně v rozhovoru s nezávislou televizí N1. Rozhodla se promluvit, ale současně neodhalit veřejně svou tvář a své jméno. Pro ochranu svého soukromí  – a bohužel i  bezpečí. Nechtěla být stigmatizována, rozpoznávána na ulici lidmi, mezi kterými je biskup Jovan Culibrk populární. “Vzhledem k tomu, jaká je situace v naší zemi, kdy ženy, které se rozhodnou jít na veřejnost a odváží se promluvit proti lidem u moci, kteří mají významný vliv na vysokých místech, často končí zavržené veřejností,” vysvětlila.

S biskupem se neplánovaně setkala na návštěvě u kamarádky. Zdvořile mu položila otázku týkající se přístupu Srbské pravoslavné církve k protiepidemickým opatřením. Konkrétně se zeptala, jak církev přistupuje v průběhu pandemie covidu k přijímání ze stejné lžičky. Začal na ni křičet. Omluvila se, ujistila ho, že se ho nechtěla nijak dotknout. Přesto hněv biskupa narůstal a vyvrcholil brutálním fyzickým napadením.

 

“Koukej mlčet!”

Vrhnul se na ni, srazil ji z pohovky na zem, tloukl ji pěstmi do zad, hlavy i tváře, kopal do ní. Snažila se chránit pažemi. Také svědci incidentu se pokoušeli duchovního, oblečeného i v tuto chvíli v kněžském rouchu, v jeho běsnění zastavit. Po chvíli se trochu uklidnil a stáhl. Žena vstala a sáhla po svém telefonu. To biskupa znovu rozzuřilo a opět zaútočil. Bil ji, strkal do ní a snažil se jí telefon sebrat. Při pádu na zem se na telefonu zapnula kamera, a nahrála tak krátký úsek útoku. Muž na nahrávce ženě nařizuje, aby mlčela, pak je slyšet její vyděšený křik.

Na odchodu biskup své oběti poručil, aby se neopovažovala o tom někde mluvit. Uvědomila si v tu chvíli plně závažnost jeho činu, jeho postavení a konexe… Přesto se nenechala zastrašit a incident nahlásila na policii. Zastání se zde ale nedovolala. “Kdyby mě napadl kdokoli jiný, byl by stíhán, byl by okamžitě zadržen, minimálně k podání vysvětlení,” řekla napadená žena a dodala, že podle informací z okolí biskupa není první, kdo se stal obětí jeho nekontrolovaných výbuchů vzteku. A nejspíše ani ne poslední…

 

Následky napadení

Incident, ke kterému došlo, měl následky. Ne ale bohužel pro útočníka. Alespoň ne ze strany těch, kteří mají proti násilí bojovat z popisu své práce, vyšetřovat a trestat podobné případy.

Měl následky pro napadenou ženu. Byla ošetřena v nemocnici s četnými hematomy po těle a v obličeji. Tvrdý kopanec do stehna jí způsobil hluboké pohmoždění a natržení svalu, zranění, které se hojilo dlouhé týdny.  Utrpěla přirozeně také silnou psychickou újmu, bojovala se strachem vyjít na ulici, měla problémy se spánkem, traumatické obrazy z napadení ji dlouho provázely ve snech i během dne.

“Nejde jen o to, že jsem byla napadena, zbita, někým, kdo je duchovním. Cítila jsem se také ponížená,” vysvětlila napadená žena. Přes obavy z moci vlivného muže se s podporou rodiny a přátel obrátila na média. Podnikla i další právní kroky, je připravena v případě nutnosti podstoupit vyšetření na detektoru lži a dál všemi legálními cestami bojovat za to, aby hlas obětí násilných trestných činů byl slyšet.

Ani pro útočníka tak incident nezůstal zcela bez následků. O jeho činu informovala média v celé řadě zemí. V Srbsku se tématem zabývala například redaktorka Jelena Zorić, v Chorvatsku – pro Hrvatski tjednik – Marin Vlahović. Biskupova oběť – společně s rodinou, přáteli a dalšími odpůrci násilí – se mimo jiné také zapojila do iniciativy, která před časem zahájila v Srbsku kampaň proti násilí. Pod heslem #nisisama (Nejsi sama) lidé iniciativě masivně vyjadřují podporu na sociálních sítích. A odvážná žena a její přátelé doufají, že se její odhodlání nenechat se umlčet stane inspirací. Protože o násilí silnějších na slabších není možné mlčet.

 

Nahrávka z telefonu napadené:

 

Celý rozhovor pro televizi N1 (v srbštině s anglickými titulky) můžete shlédnout zde:

 

Mohlo by se vám líbit

POZVÁNKA: Autorské čtení s hudbou

Jestli patříte mezi – podle mnohých povážlivě ubývající – milovníky krásné literatury, nenechte si ujít příjemnou akci, která se koná 1. srpna v Literární kavárně Týnská. Autorské čtení z románu Nesmrtelný hrabě a besedu s jeho autorkou si můžete užít společně s živým hudebním vystoupením skvělého fujaristy a multiinstrumentalisty Swetji. Kde: Týnská literární kavárna, Týnská […]

Overaly, neonové barvy i zvířecí potisky – TOP TRENDY pro léto

Podle kalendáře začíná léto 21. června, ale teploměry v posledních dnech velí sáhnout již nyní po lehkém oblečení. Módní návrháři a fashion ikony z řad světových i domácích celebrit představili jako vždy spoustu módních trendů, kterými se můžeme inspirovat. Pár zajímavých jsme pro vás vybrali.   Zvířecí potisky Je to tak, leopardí potisk je opět […]

Jan Kříž

Jan Kříž: Mám rád výzvy

S Janem Křížem, divadelním hercem, zpěvákem, režisérem a scénografem, dvojnásobným držitelem ceny Thálie v kategorii muzikál,  jsme si povídali nejen o muzikálech. Prozradil nám například, jak se zpívá v němčině, nebo na co se zrovna těší.   Vaši kariéru před lety pomohlo nastartovat vítězství v reality show „Robin Hood – Cesta ke slávě“. Na co […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..