Odvážný hlas proti násilí

Útok, šokující nejen samotným faktem agresivního fyzického napadení ženy mužem, ale také svým aktérem, rozvířil znovu debatu o násilí, odpovědnosti mocných a odvaze nemlčet tváří v tvář bezpráví. Na mladou Bělehraďanku totiž zaútočil představitel srbské pravoslavné církve, veřejností oblíbený pakracko-slavonský biskup Jovan Culibrk.

 

Odvaha promluvit proti násilí

K napadení došlo v prosinci minulého roku. Proběhlo v přítomnosti svědků a byl z něj pořízen i krátký videozáznam. V ten samý den napadená žena incident oznámila na policii a její zranění si vyžádala lékařské ošetření. Přesto dodnes nebylo zahájeno oficiální vyšetřování. Dostalo se jí pouze rady, aby podala soukromou žalobu.

Nežádala finanční odškodnění, netrvala dokonce ani na potrestání, chtěla od veřejně činné osoby, představitele církve, který se dopustil hrubého verbálního a fyzického útoku na bezbrannou ženu, pouhou omluvu. Dostalo se jí ale pouze popření útoku, slov o tom, že ho provokovala, a také výhrůžek, aby mlčela. To neudělala. Obrátila se na rodinu, přátele a média. A nyní se zpráva o útoku šíří nejen v Sbrsku, ale i daleko za jeho hranicemi.

 

Útok biskupa na ženu

Biskup Jovan Culibrk (foto: rs.n1info.com)

K čemu došlo, popsala napadená žena podrobně v rozhovoru s nezávislou televizí N1. Rozhodla se promluvit, ale současně neodhalit veřejně svou tvář a své jméno. Pro ochranu svého soukromí  – a bohužel i  bezpečí. Nechtěla být stigmatizována, rozpoznávána na ulici lidmi, mezi kterými je biskup Jovan Culibrk populární. „Vzhledem k tomu, jaká je situace v naší zemi, kdy ženy, které se rozhodnou jít na veřejnost a odváží se promluvit proti lidem u moci, kteří mají významný vliv na vysokých místech, často končí zavržené veřejností,“ vysvětlila.

S biskupem se neplánovaně setkala na návštěvě u kamarádky. Zdvořile mu položila otázku týkající se přístupu Srbské pravoslavné církve k protiepidemickým opatřením. Konkrétně se zeptala, jak církev přistupuje v průběhu pandemie covidu k přijímání ze stejné lžičky. Začal na ni křičet. Omluvila se, ujistila ho, že se ho nechtěla nijak dotknout. Přesto hněv biskupa narůstal a vyvrcholil brutálním fyzickým napadením.

 

„Koukej mlčet!“

Vrhnul se na ni, srazil ji z pohovky na zem, tloukl ji pěstmi do zad, hlavy i tváře, kopal do ní. Snažila se chránit pažemi. Také svědci incidentu se pokoušeli duchovního, oblečeného i v tuto chvíli v kněžském rouchu, v jeho běsnění zastavit. Po chvíli se trochu uklidnil a stáhl. Žena vstala a sáhla po svém telefonu. To biskupa znovu rozzuřilo a opět zaútočil. Bil ji, strkal do ní a snažil se jí telefon sebrat. Při pádu na zem se na telefonu zapnula kamera, a nahrála tak krátký úsek útoku. Muž na nahrávce ženě nařizuje, aby mlčela, pak je slyšet její vyděšený křik.

Na odchodu biskup své oběti poručil, aby se neopovažovala o tom někde mluvit. Uvědomila si v tu chvíli plně závažnost jeho činu, jeho postavení a konexe… Přesto se nenechala zastrašit a incident nahlásila na policii. Zastání se zde ale nedovolala. „Kdyby mě napadl kdokoli jiný, byl by stíhán, byl by okamžitě zadržen, minimálně k podání vysvětlení,“ řekla napadená žena a dodala, že podle informací z okolí biskupa není první, kdo se stal obětí jeho nekontrolovaných výbuchů vzteku. A nejspíše ani ne poslední…

 

Následky napadení

Incident, ke kterému došlo, měl následky. Ne ale bohužel pro útočníka. Alespoň ne ze strany těch, kteří mají proti násilí bojovat z popisu své práce, vyšetřovat a trestat podobné případy.

Měl následky pro napadenou ženu. Byla ošetřena v nemocnici s četnými hematomy po těle a v obličeji. Tvrdý kopanec do stehna jí způsobil hluboké pohmoždění a natržení svalu, zranění, které se hojilo dlouhé týdny.  Utrpěla přirozeně také silnou psychickou újmu, bojovala se strachem vyjít na ulici, měla problémy se spánkem, traumatické obrazy z napadení ji dlouho provázely ve snech i během dne.

„Nejde jen o to, že jsem byla napadena, zbita, někým, kdo je duchovním. Cítila jsem se také ponížená,“ vysvětlila napadená žena. Přes obavy z moci vlivného muže se s podporou rodiny a přátel obrátila na média. Podnikla i další právní kroky, je připravena v případě nutnosti podstoupit vyšetření na detektoru lži a dál všemi legálními cestami bojovat za to, aby hlas obětí násilných trestných činů byl slyšet.

Ani pro útočníka tak incident nezůstal zcela bez následků. O jeho činu informovala média v celé řadě zemí. V Srbsku se tématem zabývala například redaktorka Jelena Zorić, v Chorvatsku – pro Hrvatski tjednik – Marin Vlahović. Biskupova oběť – společně s rodinou, přáteli a dalšími odpůrci násilí – se mimo jiné také zapojila do iniciativy, která před časem zahájila v Srbsku kampaň proti násilí. Pod heslem #nisisama (Nejsi sama) lidé iniciativě masivně vyjadřují podporu na sociálních sítích. A odvážná žena a její přátelé doufají, že se její odhodlání nenechat se umlčet stane inspirací. Protože o násilí silnějších na slabších není možné mlčet.

 

Nahrávka z telefonu napadené:

 

Celý rozhovor pro televizi N1 (v srbštině s anglickými titulky) můžete shlédnout zde:

 

Mohlo by se vám líbit

Robert Jašków a další si vyzkoušeli sebeobranu a první pomoc

V dubnu se na FTVS UK sešli novináři a představitelé kulturní scény, aby si na vlastní kůži zkusili, jak probíhá školení první pomoci a sebeobrany. Akce si za kladla za cíl motivovat veřejnost k aktivnímu zájmu  o ochranu zdraví, bezpečí a života. Robert Jašków, Jan Kříž, Vojtěch Šenkýř a redaktorka FTV Prima TOP STAR Kristýna Ullrichová v rámci akce „Modelovky VIP­+PRESS – sebeobrana a první pomoc“ pod vedením Sebeobrany Praha a Firsthelp educations absolvovali krátký teoretický […]

POZVÁNKA: Sebeobrana na zemi – víkendový seminář

Sebeobrana na zemi Ať si to jsme ochotni připustit, nebo ne, každému z nás hrozí, že se staneme obětí napadení. A ať už k tomu skutečně někdy dojde, nebo ne (samozřejmě doufáme ve druhou možnost), rozhodně nikomu z nás neuškodí se preventivně na takovou situaci připravit. Jak? Tak například osvojením si nějakých základních sebeobranných dovedností. To můžete třeba na víkendovém semináři Ground Fight Defense (pořádá Sebeobrana Praha) na který vás s přesvědčeným doporučením zveme. Sebeobrana je důležitá, o tom […]

Například paní Michaela se po několikaletém pobytu v ústavu přestěhovala na Slapy do tehdy nově zrekonstruovaného objektu bývalé fary, kde jsou poskytovány služby těm, kteří vzhledem ke svému postižení potřebují vyšší míru podpory. Po čtyřech letech se stala první obyvatelkou nově postaveného domu Na Vyhlídce, kde žijí samostatnější klienti, kterým stačí jen omezená přítomnost a pomoc asistentů. Denně navštěvovala sociálně terapeutickou dílnu Slapy. Paní Michaela nyní žije v rámci Podpory samostatného bydlení v Mníšku pod Brdy sama. Terénní služba Portusu jí pomáhá, aby mohla samostatně žít ve svém bytě, což se jí daří už od roku 2017, přestože předtím většinu života žila v různých ústavech. Paní Michaela byla první, kdo se k tomuto kroku odvážně rozhodl, a stala se tak inspirací pro další. S podporou asistentů si sama nakupuje, vaří, uklízí, jezdí na výlety, chodí do práce. Zkrátka žije normální život.

Chodník slávy: Zapište se do životů lidí s mentálním handicapem

Nezisková organizace Portus Praha, z.ú. představila novou iniciativu rámci celostátní benefiční sbírkové a osvětové kampaně AKCE CIHLA. Projekt Chodník slávy nabízí všem, kdo chtějí podpořit lidi potýkající se s mentálním znevýhodněním, unikátní možnost zapsat se pozitivně do jejich životů. A současně získat trvalou připomínkou svého přispění v podobě „chodníku slávy“ v blízkosti objektu Chráněného bydlení Na Vyhlídce (obec Slapy). Z výtěžku akce bude financována potřebná kompletní renovace chráněného bydlení Na Vyhlídce, kde žijí klienti, kteří s […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.