Odvážný hlas proti násilí

Útok, šokující nejen samotným faktem agresivního fyzického napadení ženy mužem, ale také svým aktérem, rozvířil znovu debatu o násilí, odpovědnosti mocných a odvaze nemlčet tváří v tvář bezpráví. Na mladou Bělehraďanku totiž zaútočil představitel srbské pravoslavné církve, veřejností oblíbený pakracko-slavonský biskup Jovan Culibrk.

 

Odvaha promluvit proti násilí

K napadení došlo v prosinci minulého roku. Proběhlo v přítomnosti svědků a byl z něj pořízen i krátký videozáznam. V ten samý den napadená žena incident oznámila na policii a její zranění si vyžádala lékařské ošetření. Přesto dodnes nebylo zahájeno oficiální vyšetřování. Dostalo se jí pouze rady, aby podala soukromou žalobu.

Nežádala finanční odškodnění, netrvala dokonce ani na potrestání, chtěla od veřejně činné osoby, představitele církve, který se dopustil hrubého verbálního a fyzického útoku na bezbrannou ženu, pouhou omluvu. Dostalo se jí ale pouze popření útoku, slov o tom, že ho provokovala, a také výhrůžek, aby mlčela. To neudělala. Obrátila se na rodinu, přátele a média. A nyní se zpráva o útoku šíří nejen v Sbrsku, ale i daleko za jeho hranicemi.

 

Útok biskupa na ženu

Biskup Jovan Culibrk (foto: rs.n1info.com)

K čemu došlo, popsala napadená žena podrobně v rozhovoru s nezávislou televizí N1. Rozhodla se promluvit, ale současně neodhalit veřejně svou tvář a své jméno. Pro ochranu svého soukromí  – a bohužel i  bezpečí. Nechtěla být stigmatizována, rozpoznávána na ulici lidmi, mezi kterými je biskup Jovan Culibrk populární. “Vzhledem k tomu, jaká je situace v naší zemi, kdy ženy, které se rozhodnou jít na veřejnost a odváží se promluvit proti lidem u moci, kteří mají významný vliv na vysokých místech, často končí zavržené veřejností,” vysvětlila.

S biskupem se neplánovaně setkala na návštěvě u kamarádky. Zdvořile mu položila otázku týkající se přístupu Srbské pravoslavné církve k protiepidemickým opatřením. Konkrétně se zeptala, jak církev přistupuje v průběhu pandemie covidu k přijímání ze stejné lžičky. Začal na ni křičet. Omluvila se, ujistila ho, že se ho nechtěla nijak dotknout. Přesto hněv biskupa narůstal a vyvrcholil brutálním fyzickým napadením.

 

“Koukej mlčet!”

Vrhnul se na ni, srazil ji z pohovky na zem, tloukl ji pěstmi do zad, hlavy i tváře, kopal do ní. Snažila se chránit pažemi. Také svědci incidentu se pokoušeli duchovního, oblečeného i v tuto chvíli v kněžském rouchu, v jeho běsnění zastavit. Po chvíli se trochu uklidnil a stáhl. Žena vstala a sáhla po svém telefonu. To biskupa znovu rozzuřilo a opět zaútočil. Bil ji, strkal do ní a snažil se jí telefon sebrat. Při pádu na zem se na telefonu zapnula kamera, a nahrála tak krátký úsek útoku. Muž na nahrávce ženě nařizuje, aby mlčela, pak je slyšet její vyděšený křik.

Na odchodu biskup své oběti poručil, aby se neopovažovala o tom někde mluvit. Uvědomila si v tu chvíli plně závažnost jeho činu, jeho postavení a konexe… Přesto se nenechala zastrašit a incident nahlásila na policii. Zastání se zde ale nedovolala. “Kdyby mě napadl kdokoli jiný, byl by stíhán, byl by okamžitě zadržen, minimálně k podání vysvětlení,” řekla napadená žena a dodala, že podle informací z okolí biskupa není první, kdo se stal obětí jeho nekontrolovaných výbuchů vzteku. A nejspíše ani ne poslední…

 

Následky napadení

Incident, ke kterému došlo, měl následky. Ne ale bohužel pro útočníka. Alespoň ne ze strany těch, kteří mají proti násilí bojovat z popisu své práce, vyšetřovat a trestat podobné případy.

Měl následky pro napadenou ženu. Byla ošetřena v nemocnici s četnými hematomy po těle a v obličeji. Tvrdý kopanec do stehna jí způsobil hluboké pohmoždění a natržení svalu, zranění, které se hojilo dlouhé týdny.  Utrpěla přirozeně také silnou psychickou újmu, bojovala se strachem vyjít na ulici, měla problémy se spánkem, traumatické obrazy z napadení ji dlouho provázely ve snech i během dne.

“Nejde jen o to, že jsem byla napadena, zbita, někým, kdo je duchovním. Cítila jsem se také ponížená,” vysvětlila napadená žena. Přes obavy z moci vlivného muže se s podporou rodiny a přátel obrátila na média. Podnikla i další právní kroky, je připravena v případě nutnosti podstoupit vyšetření na detektoru lži a dál všemi legálními cestami bojovat za to, aby hlas obětí násilných trestných činů byl slyšet.

Ani pro útočníka tak incident nezůstal zcela bez následků. O jeho činu informovala média v celé řadě zemí. V Srbsku se tématem zabývala například redaktorka Jelena Zorić, v Chorvatsku – pro Hrvatski tjednik – Marin Vlahović. Biskupova oběť – společně s rodinou, přáteli a dalšími odpůrci násilí – se mimo jiné také zapojila do iniciativy, která před časem zahájila v Srbsku kampaň proti násilí. Pod heslem #nisisama (Nejsi sama) lidé iniciativě masivně vyjadřují podporu na sociálních sítích. A odvážná žena a její přátelé doufají, že se její odhodlání nenechat se umlčet stane inspirací. Protože o násilí silnějších na slabších není možné mlčet.

 

Nahrávka z telefonu napadené:

 

Celý rozhovor pro televizi N1 (v srbštině s anglickými titulky) můžete shlédnout zde:

 

Mohlo by se vám líbit

Přihlaste se na kurz sebeobrany!

Blíží se Vánoce a Silvestr. A i když je adventní čas poznamenaný aktuálním stavem kolem “koronakrize”, i tak bude konec roku jako obvykle ve znamení bilancování a současně, přiznejme si to, trochy toho “svátečního obžerství”. Do nového roku pak všichni chceme vykročit co nejlépe. A vhodným (nejen) symbolickým krokem ke zdravějšímu, sebevědomějšímu a aktivnějšímu já […]

Kristýna Freiová o připravované knize

Spisovatelka Kristýna Freiová v exkluzivním článku pro život-online.cz prozrazuje, jak vzniká její nový román: Vzpomínám si, jak jsem na střední škole poprvé v hodině literatury slyšela o romantismu. Byla jsem skutečně překvapená, že se nejedná o žádné naivní milostné vyprávění se šťastným koncem, protože přesně to si dnes skoro každý, když zazní slovo romantický, představí. […]

Pozvánka: Modelovky – sebeobrana “nanečisto”

Organizaci Sebeobrana Praha už znáte například z naší reportáže z akce Modelovky VIP+PRESS – sebeobrana a první pomoc. Pokud si chcete vyzkoušet, jak byste obstáli v situacích simulovaného napadení podobně, jako se s tím v dubnu se ctí poprali Robert Jašków, Jan Kříž, Vojtěch Šenkýř a redaktorka FTV Prima TOP STAR Kristýna Ullrichová, máte nyní […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..