Odvážný hlas proti násilí

Útok, šokující nejen samotným faktem agresivního fyzického napadení ženy mužem, ale také svým aktérem, rozvířil znovu debatu o násilí, odpovědnosti mocných a odvaze nemlčet tváří v tvář bezpráví. Na mladou Bělehraďanku totiž zaútočil představitel srbské pravoslavné církve, veřejností oblíbený pakracko-slavonský biskup Jovan Culibrk.

 

Odvaha promluvit proti násilí

K napadení došlo v prosinci minulého roku. Proběhlo v přítomnosti svědků a byl z něj pořízen i krátký videozáznam. V ten samý den napadená žena incident oznámila na policii a její zranění si vyžádala lékařské ošetření. Přesto dodnes nebylo zahájeno oficiální vyšetřování. Dostalo se jí pouze rady, aby podala soukromou žalobu.

Nežádala finanční odškodnění, netrvala dokonce ani na potrestání, chtěla od veřejně činné osoby, představitele církve, který se dopustil hrubého verbálního a fyzického útoku na bezbrannou ženu, pouhou omluvu. Dostalo se jí ale pouze popření útoku, slov o tom, že ho provokovala, a také výhrůžek, aby mlčela. To neudělala. Obrátila se na rodinu, přátele a média. A nyní se zpráva o útoku šíří nejen v Sbrsku, ale i daleko za jeho hranicemi.

 

Útok biskupa na ženu

Biskup Jovan Culibrk (foto: rs.n1info.com)

K čemu došlo, popsala napadená žena podrobně v rozhovoru s nezávislou televizí N1. Rozhodla se promluvit, ale současně neodhalit veřejně svou tvář a své jméno. Pro ochranu svého soukromí  – a bohužel i  bezpečí. Nechtěla být stigmatizována, rozpoznávána na ulici lidmi, mezi kterými je biskup Jovan Culibrk populární. “Vzhledem k tomu, jaká je situace v naší zemi, kdy ženy, které se rozhodnou jít na veřejnost a odváží se promluvit proti lidem u moci, kteří mají významný vliv na vysokých místech, často končí zavržené veřejností,” vysvětlila.

S biskupem se neplánovaně setkala na návštěvě u kamarádky. Zdvořile mu položila otázku týkající se přístupu Srbské pravoslavné církve k protiepidemickým opatřením. Konkrétně se zeptala, jak církev přistupuje v průběhu pandemie covidu k přijímání ze stejné lžičky. Začal na ni křičet. Omluvila se, ujistila ho, že se ho nechtěla nijak dotknout. Přesto hněv biskupa narůstal a vyvrcholil brutálním fyzickým napadením.

 

“Koukej mlčet!”

Vrhnul se na ni, srazil ji z pohovky na zem, tloukl ji pěstmi do zad, hlavy i tváře, kopal do ní. Snažila se chránit pažemi. Také svědci incidentu se pokoušeli duchovního, oblečeného i v tuto chvíli v kněžském rouchu, v jeho běsnění zastavit. Po chvíli se trochu uklidnil a stáhl. Žena vstala a sáhla po svém telefonu. To biskupa znovu rozzuřilo a opět zaútočil. Bil ji, strkal do ní a snažil se jí telefon sebrat. Při pádu na zem se na telefonu zapnula kamera, a nahrála tak krátký úsek útoku. Muž na nahrávce ženě nařizuje, aby mlčela, pak je slyšet její vyděšený křik.

Na odchodu biskup své oběti poručil, aby se neopovažovala o tom někde mluvit. Uvědomila si v tu chvíli plně závažnost jeho činu, jeho postavení a konexe… Přesto se nenechala zastrašit a incident nahlásila na policii. Zastání se zde ale nedovolala. “Kdyby mě napadl kdokoli jiný, byl by stíhán, byl by okamžitě zadržen, minimálně k podání vysvětlení,” řekla napadená žena a dodala, že podle informací z okolí biskupa není první, kdo se stal obětí jeho nekontrolovaných výbuchů vzteku. A nejspíše ani ne poslední…

 

Následky napadení

Incident, ke kterému došlo, měl následky. Ne ale bohužel pro útočníka. Alespoň ne ze strany těch, kteří mají proti násilí bojovat z popisu své práce, vyšetřovat a trestat podobné případy.

Měl následky pro napadenou ženu. Byla ošetřena v nemocnici s četnými hematomy po těle a v obličeji. Tvrdý kopanec do stehna jí způsobil hluboké pohmoždění a natržení svalu, zranění, které se hojilo dlouhé týdny.  Utrpěla přirozeně také silnou psychickou újmu, bojovala se strachem vyjít na ulici, měla problémy se spánkem, traumatické obrazy z napadení ji dlouho provázely ve snech i během dne.

“Nejde jen o to, že jsem byla napadena, zbita, někým, kdo je duchovním. Cítila jsem se také ponížená,” vysvětlila napadená žena. Přes obavy z moci vlivného muže se s podporou rodiny a přátel obrátila na média. Podnikla i další právní kroky, je připravena v případě nutnosti podstoupit vyšetření na detektoru lži a dál všemi legálními cestami bojovat za to, aby hlas obětí násilných trestných činů byl slyšet.

Ani pro útočníka tak incident nezůstal zcela bez následků. O jeho činu informovala média v celé řadě zemí. V Srbsku se tématem zabývala například redaktorka Jelena Zorić, v Chorvatsku – pro Hrvatski tjednik – Marin Vlahović. Biskupova oběť – společně s rodinou, přáteli a dalšími odpůrci násilí – se mimo jiné také zapojila do iniciativy, která před časem zahájila v Srbsku kampaň proti násilí. Pod heslem #nisisama (Nejsi sama) lidé iniciativě masivně vyjadřují podporu na sociálních sítích. A odvážná žena a její přátelé doufají, že se její odhodlání nenechat se umlčet stane inspirací. Protože o násilí silnějších na slabších není možné mlčet.

 

Nahrávka z telefonu napadené:

 

Celý rozhovor pro televizi N1 (v srbštině s anglickými titulky) můžete shlédnout zde:

 

Mohlo by se vám líbit

Kristýna Freiová: Lucifer je sympaťák

Spisovatelka Kristýna Freiová nám v rozhovoru prozradila, jak těžké je prorazit jako mladý autor. Popsala svůj vztah k jedné ze svých stěžejních postav, Luciferovi. A povídali jsme si také o blížících se Vánocích. “Darovat příběh je nejkrásnější,” říká Kristýna Freiová, a tak potvrzuje, že dobrá kniha je skvělým dárkem pod stromeček.   Nedávno ti vyšla […]

Pozvánka: Obličejová jóga – omlazovací workshop

Obličejová jóga. Už jste o ní slyšeli? A zkoušeli jste ji? Pro všechny, které tato moderní a stále populárnější metoda přirozeného omlazování obličeje, krku a dekoltu zajímá, tu máme jednu pozvánku. 18. března se koná “Omlazovací workshop s obličejovou jógou” pod vedením PharmDr. Marcely Freiové. Obličejová jóga, speciální obličejové cvičení, je založená na izometrické kontrakci […]

Zahrajte si s rodinou

Přemýšlíte, jak odlepit děti od displejů a monitorů, strávit nějaký čas všichni společně, a stmelit tak rodinu? A počasí nepřeje pobytu venku? Zkuste své nejbližší nalákat na nějakou deskovou hru. Vybrali jsme pro vás pár tipů. NOVINKY Rodinnou hru Granna Monster park ocení hlavně milovníci různých zábavních parků. Zahrajte si na manažery parku plného různých […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..