Potřebná péče pro lidi s těžším postižením

V Chráněném bydlení Fara (Slapy) poskytuje Portus Praha celoročně služby klientům s mentálním znevýhodněním, mezi které patří mnoho těch se závažnější mírou postižení, vyšším věkem či dalšími zdravotními komplikacemi. A další zájemci na poskytnutí této sociální služby s 24hodinovou asistencí čekají. Abychom mohli takovým klientům poskytovat optimální péči, pracujeme na transformaci Chráněného bydlení Fara v Domov pro osoby se zdravotním postižením (DOZP).

Proč DOZP

Na Slapech disponujeme dvěma objekty s různým typem asistence (24hodinová a 10hodinová). Důraz vždy klademe na individuální přístup a na maximální možnou samostatnost a soběstačnost klientů, proto je klientům k dispozici řada návazných edukačních i pracovních programů. Současně velmi podporujeme rozvoj terénních služeb a klienti, kteří jsou schopni bydlet ve svém bytě za podpory pouze terénního asistenta, se již lépe aklimatizovali, a uvolnili tak kapacitu v našich chráněných bydleních.

Tím se nám zcela proměnila klientela především v Chráněném bydlení Fara s 24 hodinovou asistenční službou a o tento typ služby je nyní velký zájem. V současné době stále více narážíme na problém, že naši klienti vlivem věku nebo vyšší závažnosti svého postižení potřebují intenzivnější péči. Nejčastěji to bývá v důsledku zhoršení zdravotního stavu nebo vzhledem k časté kombinaci mentálního postižení s poruchami autistického spektra (více než 40 % lidí s mentální handicapem). V lokalitě Středočeského kraje Praha-Západ vhodné zařízení komunitního typu pro lidi s těžším postižení dosud chybělo.

Výzvy transformace

Tento typ klientů vyžaduje již větší péči a jsou zde nové nároky na větší personální nasazení, zvýšené provozní náklady a také potřeba většího zapojení externích služeb zdravotnických. V současné době již komunikujeme s krajem o zvýšené finanční podpoře pro tyto klienty a od roku 2024 máme zažádáno o transformaci služby na DOZP, kde je již větší finanční podpora.

Do té doby byly náklady ke zvládnutí zvýšených nároků klientů dofinancovány z Humanitárního fondu a Sociálního fondu regionu Brdy-Vltava.  Finanční podporu se snažíme získat také od individuálních dárců, a to především pomocí dárcovského webu Mentální obohacení (www.mentalniobohaceni.cz), kde mohou lidé přispívat na konkrétní projekty sociálních služeb. Jedním z těchto projektů aktuálně je právě Potřebná péče pro lidi s těžším postižením. Vzhledem k tomu, že je péče o klienty s těžší formou postižení skutečně nákladná, každý sponzor nebo dobrovolník je vítán s otevřenou náručí.

Co je potřeba

Kromě nových nároků na větší personální nasazení a s tím souvisejících zvýšených provozních nákladů (nejen mzdových, ale i dalších, například na pohonné hmoty či energie) potřebujeme klientům s náročnějšími potřebami zajistit externí zdravotnické služby, jako je ergoterapie, kanisterapie, hipoterapie či odborná podpora pro klienty s PAS. Zajistit je třeba také odborná školení pro asistenty.

Nová služba bude vhodně naplňovat potřeby stárnoucích klientů a klientů s těžším postižením. I oni si zaslouží maximální možnou kvalitu života. Věříme, že všechny výzvy s pomocí dobrovolníků, individuálních dárců a institucí zvládneme a transformací Chráněného bydlení Fara na DOZP zajistíme mnoha lidem s těžším mentálním postižením takovou péči, jakou potřebují a zaslouží si.

(Portus Praha, z.ú.)

Mohlo by se vám líbit

Kristýna Freiová: Lucifer je sympaťák

Spisovatelka Kristýna Freiová nám v rozhovoru prozradila, jak těžké je prorazit jako mladý autor. Popsala svůj vztah k jedné ze svých stěžejních postav, Luciferovi. A povídali jsme si také o blížících se Vánocích. “Darovat příběh je nejkrásnější,” říká Kristýna Freiová, a tak potvrzuje, že dobrá kniha je skvělým dárkem pod stromeček.   Nedávno ti vyšla […]

Zahrajte si s rodinou

Přemýšlíte, jak odlepit děti od displejů a monitorů, strávit nějaký čas všichni společně, a stmelit tak rodinu? A počasí nepřeje pobytu venku? Zkuste své nejbližší nalákat na nějakou deskovou hru. Vybrali jsme pro vás pár tipů. NOVINKY Rodinnou hru Granna Monster park ocení hlavně milovníci různých zábavních parků. Zahrajte si na manažery parku plného různých […]

Přivítejte léto v trendy plavkách!

Léto je tady. Někteří z nás možná při současných vedrech už pozapomněli, jak jsme se během dlouhé zimy těšili na hřejivé sluneční paprsky, ale u vody vadí slunečné letní počasí skutečně jen málokomu. A jestli chcete v plavkách letos zazářit, přinášíme vám pár zajímavých trendů pro letošní sezonu.   Leopardí potisk Je to tak, stále […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..