Potřebná péče pro lidi s těžším postižením

V Chráněném bydlení Fara (Slapy) poskytuje Portus Praha celoročně služby klientům s mentálním znevýhodněním, mezi které patří mnoho těch se závažnější mírou postižení, vyšším věkem či dalšími zdravotními komplikacemi. A další zájemci na poskytnutí této sociální služby s 24hodinovou asistencí čekají. Abychom mohli takovým klientům poskytovat optimální péči, pracujeme na transformaci Chráněného bydlení Fara v Domov pro osoby se zdravotním postižením (DOZP).

Proč DOZP

Na Slapech disponujeme dvěma objekty s různým typem asistence (24hodinová a 10hodinová). Důraz vždy klademe na individuální přístup a na maximální možnou samostatnost a soběstačnost klientů, proto je klientům k dispozici řada návazných edukačních i pracovních programů. Současně velmi podporujeme rozvoj terénních služeb a klienti, kteří jsou schopni bydlet ve svém bytě za podpory pouze terénního asistenta, se již lépe aklimatizovali, a uvolnili tak kapacitu v našich chráněných bydleních.

Tím se nám zcela proměnila klientela především v Chráněném bydlení Fara s 24 hodinovou asistenční službou a o tento typ služby je nyní velký zájem. V současné době stále více narážíme na problém, že naši klienti vlivem věku nebo vyšší závažnosti svého postižení potřebují intenzivnější péči. Nejčastěji to bývá v důsledku zhoršení zdravotního stavu nebo vzhledem k časté kombinaci mentálního postižení s poruchami autistického spektra (více než 40 % lidí s mentální handicapem). V lokalitě Středočeského kraje Praha-Západ vhodné zařízení komunitního typu pro lidi s těžším postižení dosud chybělo.

Výzvy transformace

Tento typ klientů vyžaduje již větší péči a jsou zde nové nároky na větší personální nasazení, zvýšené provozní náklady a také potřeba většího zapojení externích služeb zdravotnických. V současné době již komunikujeme s krajem o zvýšené finanční podpoře pro tyto klienty a od roku 2024 máme zažádáno o transformaci služby na DOZP, kde je již větší finanční podpora.

Do té doby byly náklady ke zvládnutí zvýšených nároků klientů dofinancovány z Humanitárního fondu a Sociálního fondu regionu Brdy-Vltava.  Finanční podporu se snažíme získat také od individuálních dárců, a to především pomocí dárcovského webu Mentální obohacení (www.mentalniobohaceni.cz), kde mohou lidé přispívat na konkrétní projekty sociálních služeb. Jedním z těchto projektů aktuálně je právě Potřebná péče pro lidi s těžším postižením. Vzhledem k tomu, že je péče o klienty s těžší formou postižení skutečně nákladná, každý sponzor nebo dobrovolník je vítán s otevřenou náručí.

Co je potřeba

Kromě nových nároků na větší personální nasazení a s tím souvisejících zvýšených provozních nákladů (nejen mzdových, ale i dalších, například na pohonné hmoty či energie) potřebujeme klientům s náročnějšími potřebami zajistit externí zdravotnické služby, jako je ergoterapie, kanisterapie, hipoterapie či odborná podpora pro klienty s PAS. Zajistit je třeba také odborná školení pro asistenty.

Nová služba bude vhodně naplňovat potřeby stárnoucích klientů a klientů s těžším postižením. I oni si zaslouží maximální možnou kvalitu života. Věříme, že všechny výzvy s pomocí dobrovolníků, individuálních dárců a institucí zvládneme a transformací Chráněného bydlení Fara na DOZP zajistíme mnoha lidem s těžším mentálním postižením takovou péči, jakou potřebují a zaslouží si.

(Portus Praha, z.ú.)

Mohlo by se vám líbit

VIDEO: Se skupinou Naděje nejen o hudbě…

S Petrem Cieplým, Filipem Najserem a Tomášem Pavlíčkem z oblíbené české hudební skupiny Naděje jsme si povídali nejen o hudbě či připravovaném novém videoklipu, ale taky třeba o charitě nebo o fanynkách… Během rozhovoru a focení kluky přišel pozdravit také jeden z klientů Domova Laguna Psáry, kterým svou hudbou přináší radost. Děkujeme skupině Naději za […]

POZVÁNKA: Sebeobrana na zemi – víkendový seminář

Sebeobrana na zemi Ať si to jsme ochotni připustit, nebo ne, každému z nás hrozí, že se staneme obětí napadení. A ať už k tomu skutečně někdy dojde, nebo ne (samozřejmě doufáme ve druhou možnost), rozhodně nikomu z nás neuškodí se preventivně na takovou situaci připravit. Jak? Tak například osvojením si nějakých základních sebeobranných dovedností. To můžete třeba […]

Vyhodnocení situace: Úloha intuice v sebeobraně

„Osvobozená od pout úsudku, zasnoubená pouze vnímání, dovádí nás intuice k předpovědím, nad kterými budeme později žasnout.“ (Gavin de Becker, The Gift of Fear) Intuice / “nedobrý pocit” Když se na vás někdo řítí s klackem v ruce a řve, že vás zabije, není vyhodnocení jeho úmyslů (a míry závažnosti situace) žádná raketová věda. Ale […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..