V Chráněném bydlení Fara (Slapy) poskytuje Portus Praha celoročně služby klientům s mentálním znevýhodněním, mezi které patří mnoho těch se závažnější mírou postižení, vyšším věkem či dalšími zdravotními komplikacemi. A další zájemci na poskytnutí této sociální služby s 24hodinovou asistencí čekají. Abychom mohli takovým klientům poskytovat optimální péči, pracujeme na transformaci Chráněného bydlení Fara v Domov pro osoby se zdravotním postižením (DOZP).
Proč DOZP
Na Slapech disponujeme dvěma objekty s různým typem asistence (24hodinová a 10hodinová). Důraz vždy klademe na individuální přístup a na maximální možnou samostatnost a soběstačnost klientů, proto je klientům k dispozici řada návazných edukačních i pracovních programů. Současně velmi podporujeme rozvoj terénních služeb a klienti, kteří jsou schopni bydlet ve svém bytě za podpory pouze terénního asistenta, se již lépe aklimatizovali, a uvolnili tak kapacitu v našich chráněných bydleních.
Tím se nám zcela proměnila klientela především v Chráněném bydlení Fara s 24 hodinovou asistenční službou a o tento typ služby je nyní velký zájem. V současné době stále více narážíme na problém, že naši klienti vlivem věku nebo vyšší závažnosti svého postižení potřebují intenzivnější péči. Nejčastěji to bývá v důsledku zhoršení zdravotního stavu nebo vzhledem k časté kombinaci mentálního postižení s poruchami autistického spektra (více než 40 % lidí s mentální handicapem). V lokalitě Středočeského kraje Praha-Západ vhodné zařízení komunitního typu pro lidi s těžším postižení dosud chybělo.
Výzvy transformace
Tento typ klientů vyžaduje již větší péči a jsou zde nové nároky na větší personální nasazení, zvýšené provozní náklady a také potřeba většího zapojení externích služeb zdravotnických. V současné době již komunikujeme s krajem o zvýšené finanční podpoře pro tyto klienty a od roku 2024 máme zažádáno o transformaci služby na DOZP, kde je již větší finanční podpora.
Do té doby byly náklady ke zvládnutí zvýšených nároků klientů dofinancovány z Humanitárního fondu a Sociálního fondu regionu Brdy-Vltava. Finanční podporu se snažíme získat také od individuálních dárců, a to především pomocí dárcovského webu Mentální obohacení (www.mentalniobohaceni.cz), kde mohou lidé přispívat na konkrétní projekty sociálních služeb. Jedním z těchto projektů aktuálně je právě Potřebná péče pro lidi s těžším postižením. Vzhledem k tomu, že je péče o klienty s těžší formou postižení skutečně nákladná, každý sponzor nebo dobrovolník je vítán s otevřenou náručí.
Co je potřeba
Kromě nových nároků na větší personální nasazení a s tím souvisejících zvýšených provozních nákladů (nejen mzdových, ale i dalších, například na pohonné hmoty či energie) potřebujeme klientům s náročnějšími potřebami zajistit externí zdravotnické služby, jako je ergoterapie, kanisterapie, hipoterapie či odborná podpora pro klienty s PAS. Zajistit je třeba také odborná školení pro asistenty.
Nová služba bude vhodně naplňovat potřeby stárnoucích klientů a klientů s těžším postižením. I oni si zaslouží maximální možnou kvalitu života. Věříme, že všechny výzvy s pomocí dobrovolníků, individuálních dárců a institucí zvládneme a transformací Chráněného bydlení Fara na DOZP zajistíme mnoha lidem s těžším mentálním postižením takovou péči, jakou potřebují a zaslouží si.
(Portus Praha, z.ú.)