Prevence v sebeobraně – úvod

Jak jsem už psala v příspěvku Sebeobrana: Prevence vs. Victim blaming, prevence je v sebeobraně zcela zásadní. Nejlepší sebeobranná situace je taková, ke které vůbec nedojde. To znamená vůbec se do situace, kdy vám bezprostředně hrozí napadení, nedostat.

Téma prevence je široké a dá se pojmout různými způsoby. Můžeme probírat všemožná preventivní opatření, zásady bezpečného chování podle různých míst a situací. Ale kromě zásad vcelku zřejmých (jako nepouštět si do bytu cizí, podezřelé lidi, zamykat dveře nebo nechodit sami na nebezpečná místa) je ve skutečnosti posouzení rizikovosti situace značně individuální a podmíněné širokou škálou aspektů.

Jak situačních (jako např. možnosti úniku či přivolání včasné pomoci), tak těch týkajících se konkrétního člověka v situaci se nacházejícího. V potaz je nutno brát dlouhodobé (pohlaví, fyzická konstituce, kondice, zkušenosti s bojovými sporty atd.) i momentální (např. oblečení ne/umožňující útěk/boj) dispozice.

Prostě: způsobů, jak vás někdo může konkrétně fyzicky ohrozit, je nesčíslně, pro různé lidi jsou stejné situace rozdílně rizikové a “ve hře” je vždy spousta faktorů.

Proto spíše než snažit se “katalogizovat” co nejvíce různých situací a vytvářet pro ně “univerzální” návody řešení, volím cestu zabývání se hlavními aspekty ve vývoji potenciálně nebo bezprostředně nebezpečné situace, které mohou rozhodnout o jejím dalším průběhu. Zní to zatím trochu krypticky, ale nemějte obavy, hned si to představíme trochu konkrétněji.

Fáze v sebeobraně (a klíčové aspekty)

1) Fáze “nula” (budování připravenosti)

Fáze naprostého bezpečí. (Můžeme diskutovat, zda – budeme-li možnosti vzniku nějakého rizika posuzovat velmi důsledně – vůbec existuje.)

Tato fáze je ideální pro rozvoj znalostí a dovedností, které zvýší naše bezpečí v dlouhodobém horizontu. Například absolvování kurzu sebeobrany, informování se o rizicích, provádění preventivních bezpečnostních opatření (jako pořízení sebeobranných prostředků a seznámení se s tím, jak je správně používat) atp.

2) Fáze Vyvarování (sebeprezentace, situační uvědomění, vyhodnocení situace)

VÍCE ZDE: Prevence v sebeobraně: Vyvarování (sebeprezentace a situační uvědomění)

Prevence v sebeobraně: Vyhodnocení situace

Vyhodnocení situace: Úloha intuice v sebeobraně

3) Fáze Boje bez boje (volba vhodné taktiky a provedení)

4) Fáze Boje (důsledné provedení)

5) Fáze Po boji (ústup do bezpečí a dále dle situace)

Prevence v sebeobraně se týká především prvních dvou fází.

 

Mohlo by se vám líbit

Prevence v sebeobraně: Vyvarování

Vyvarování je důležitou součástí prevence v sebeobraně.  V této fázi jde v zásadě o to, jak se vůbec nestát potenciálním cílem útoku, případně, pokud si nás přeci jen někdo předběžně „vyhlídne“, jak ho rychle přesvědčit, že nejsme vhodnou obětí. Aniž by mezi námi došlo ke kontaktu. Jedná se tedy o situace, kdy už je kromě vás „ve hře“ […]

Sebeobrana: O hrozbě musíte vědět. Včas. (VIDEO)

SEBEOBRANA „Běžný občan může většinu nebezpečných situací včas rozpoznat a vyhnout se jim prostě tím, že si bude dávat pozor. (…) jen ve dvou, třech, maximálně čtyřech případech ze sta budete muset skutečně bojovat. S dobrým situačním uvědoměním se za celý život nemusíte ke stovce takových situací ani přiblížit.“ (Rory Miller) Když ze sebe přiměřenou […]

Muž stojící za ženou

Prevence v sebeobraně: Vyhodnocení situace

Vyhodnocení situace a volba obranné strategie může být fáze, kterou si ani neuvědomíte. Jindy se rozhodujete vědomě a je to těžký úkol. Každopádně můžete chybovat. A v extrémních případech má taková chyba i fatální následky. Jak jsme si konstatovali už v textu PREVENCE V SEBEOBRANĚ: VYVAROVÁNÍ, někdy máte na vyhodnocování situace minuty, jindy vteřiny, a velmi […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..