Jak jsem už psala v příspěvku Sebeobrana: Prevence vs. Victim blaming, prevence je v sebeobraně zcela zásadní. Nejlepší sebeobranná situace je taková, ke které vůbec nedojde. To znamená vůbec se do situace, kdy vám bezprostředně hrozí napadení, nedostat.
Téma prevence je široké a dá se pojmout různými způsoby. Můžeme probírat všemožná preventivní opatření, zásady bezpečného chování podle různých míst a situací. Ale kromě zásad vcelku zřejmých (jako nepouštět si do bytu cizí, podezřelé lidi, zamykat dveře nebo nechodit sami na nebezpečná místa) je ve skutečnosti posouzení rizikovosti situace značně individuální a podmíněné širokou škálou aspektů.
Jak situačních (jako např. možnosti úniku či přivolání včasné pomoci), tak těch týkajících se konkrétního člověka v situaci se nacházejícího. V potaz je nutno brát dlouhodobé (pohlaví, fyzická konstituce, kondice, zkušenosti s bojovými sporty atd.) i momentální (např. oblečení ne/umožňující útěk/boj) dispozice.
Prostě: způsobů, jak vás někdo může konkrétně fyzicky ohrozit, je nesčíslně, pro různé lidi jsou stejné situace rozdílně rizikové a “ve hře” je vždy spousta faktorů.
Proto spíše než snažit se “katalogizovat” co nejvíce různých situací a vytvářet pro ně “univerzální” návody řešení, volím cestu zabývání se hlavními aspekty ve vývoji potenciálně nebo bezprostředně nebezpečné situace, které mohou rozhodnout o jejím dalším průběhu. Zní to zatím trochu krypticky, ale nemějte obavy, hned si to představíme trochu konkrétněji.
Fáze v sebeobraně (a klíčové aspekty)
1) Fáze “nula” (budování připravenosti)
Fáze naprostého bezpečí. (Můžeme diskutovat, zda – budeme-li možnosti vzniku nějakého rizika posuzovat velmi důsledně – vůbec existuje.)
Tato fáze je ideální pro rozvoj znalostí a dovedností, které zvýší naše bezpečí v dlouhodobém horizontu. Například absolvování kurzu sebeobrany, informování se o rizicích, provádění preventivních bezpečnostních opatření (jako pořízení sebeobranných prostředků a seznámení se s tím, jak je správně používat) atp.
2) Fáze Vyvarování (sebeprezentace, situační uvědomění, vyhodnocení situace)
VÍCE ZDE: Prevence v sebeobraně: Vyvarování (sebeprezentace a situační uvědomění)
Prevence v sebeobraně: Vyhodnocení situace
Vyhodnocení situace: Úloha intuice v sebeobraně
Vyhodnocení situace – volba obranné strategie
3) Fáze Boje bez boje (volba vhodné taktiky a provedení)
4) Fáze Boje (důsledné provedení)
5) Fáze Po boji (ústup do bezpečí a dále dle situace)
Prevence v sebeobraně se týká především prvních dvou fází.