Prevence v sebeobraně – úvod

Jak jsem už psala v příspěvku Sebeobrana: Prevence vs. Victim blaming, prevence je v sebeobraně zcela zásadní. Nejlepší sebeobranná situace je taková, ke které vůbec nedojde. To znamená vůbec se do situace, kdy vám bezprostředně hrozí napadení, nedostat.

Téma prevence je široké a dá se pojmout různými způsoby. Můžeme probírat všemožná preventivní opatření, zásady bezpečného chování podle různých míst a situací. Ale kromě zásad vcelku zřejmých (jako nepouštět si do bytu cizí, podezřelé lidi, zamykat dveře nebo nechodit sami na nebezpečná místa) je ve skutečnosti posouzení rizikovosti situace značně individuální a podmíněné širokou škálou aspektů.

Jak situačních (jako např. možnosti úniku či přivolání včasné pomoci), tak těch týkajících se konkrétního člověka v situaci se nacházejícího. V potaz je nutno brát dlouhodobé (pohlaví, fyzická konstituce, kondice, zkušenosti s bojovými sporty atd.) i momentální (např. oblečení ne/umožňující útěk/boj) dispozice.

Prostě: způsobů, jak vás někdo může konkrétně fyzicky ohrozit, je nesčíslně, pro různé lidi jsou stejné situace rozdílně rizikové a „ve hře“ je vždy spousta faktorů.

Proto spíše než snažit se „katalogizovat“ co nejvíce různých situací a vytvářet pro ně „univerzální“ návody řešení, volím cestu zabývání se hlavními aspekty ve vývoji potenciálně nebo bezprostředně nebezpečné situace, které mohou rozhodnout o jejím dalším průběhu. Zní to zatím trochu krypticky, ale nemějte obavy, hned si to představíme trochu konkrétněji.

Fáze v sebeobraně (a klíčové aspekty)

1) Fáze „nula“ (budování připravenosti)

Fáze naprostého bezpečí. (Můžeme diskutovat, zda – budeme-li možnosti vzniku nějakého rizika posuzovat velmi důsledně – vůbec existuje.)

Tato fáze je ideální pro rozvoj znalostí a dovedností, které zvýší naše bezpečí v dlouhodobém horizontu. Například absolvování kurzu sebeobrany, informování se o rizicích, provádění preventivních bezpečnostních opatření (jako pořízení sebeobranných prostředků a seznámení se s tím, jak je správně používat) atp.

2) Fáze Vyvarování (sebeprezentace, situační uvědomění, vyhodnocení situace)

VÍCE ZDE:

Prevence v sebeobraně: Vyvarování (sebeprezentace a situační uvědomění)

SEBEOBRANA: O HROZBĚ MUSÍTE VĚDĚT. VČAS. (video)

Prevence v sebeobraně: Vyhodnocení situace

Vyhodnocení situace – volba obranné strategie

Vyhodnocení situace: Úloha intuice v sebeobraně

Jak pracovat se strachem

3) Fáze Boje bez boje (volba vhodné taktiky a provedení)

VÍCE ZDE:

Boj bez boje: Útěk v sebeobraně

Boj bez boje: Verbální odrazení v sebeobraně

Konflikt v kontextu sebeobrany

Typy útoků, útočníků a motivy útoku

Rituály a taktiky agresora-manipulátora

Jak se bránit: Strategie, taktiky obrany I

4) Fáze Boje (důsledné provedení)

VÍCE ZDE:

SEBEOBRANA: CO NE/STOJÍ ZA TO BOJOVAT (video)

5) Fáze Po boji (ústup do bezpečí a dále dle situace)

Prevence v sebeobraně se týká především prvních dvou fází.

 

Mohlo by se vám líbit

Sebeobrana: O hrozbě musíte vědět. Včas. (VIDEO)

SEBEOBRANA „Běžný občan může většinu nebezpečných situací včas rozpoznat a vyhnout se jim prostě tím, že si bude dávat pozor. (…) jen ve dvou, třech, maximálně čtyřech případech ze sta budete muset skutečně bojovat. S dobrým situačním uvědoměním se za celý život nemusíte ke stovce takových situací ani přiblížit.“ (Rory Miller) Když ze sebe přiměřenou ostražitostí učiníte obtížný cíl, výrazně snížíte riziko, že si vás někdo vybere jako potenciální oběť. To ale neznamená, že byste […]

Vyhodnocení situace - volba obranné strategie

Vyhodnocení situace – volba obranné strategie

Volba obranné strategie je tak trochu jako výběr taktiky v reakci na vývoj situace v nějakém sportovním zápasu. Nemáte na to moc času (někdy prakticky žádný), a přitom na vašem rozhodnutí může záviset výsledek utkání. Podobně jako v této paralele si v oblasti osobní bezpečnosti můžete promyslet různé varianty a rozhodující faktory předem. To může zkvalitnit i zrychlit vaše rozhodování, když dojde „na lámání chleba“. O tom, jak vyhodnotit situaci, jsme si říkali v textu […]

Muž uklidňující gestem

Strategie, taktiky obrany II: Verbální sebeobrana

V první části tohoto článku jsme si probrali vystoupení ze scénáře, aktivní naslouchání, jednání s predátorem a sílu (správně vyřčeného) slova „ne“. Nabídla jsem vám také „analytičtější“ alternativu intuici. V tomto textu bude hlavním předmětem našeho zájmu verbální sebeobrana jako nástroj deeskalace konfliktu. Deeskalace konfliktu Deeskalací konfliktu jsme se zabývali už v textu Boj bez boje: Verbální odrazení v sebeobraně. Ještě se k tomu zde vrátíme, protože pokud se nám nepodařilo hrozbě vyhnout ani před […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.