Jak si vybrat kurz sebeobrany

Umět se bránit napadení je dovednost, kterou doufáme, že nikdy nebudeme potřebovat. Ale je to podobné jako s deštěm v den, na který jsme si naplánovali výlet. Doufáme, že pršet nebude, ale přeci jen je lepší sebou mít deštník. Pro jistotu.

Štěstí přeje připraveným

Být připraven na situace, které nechceme, aby nastaly, je smyslem kurzů sebeobrany. Měly by vám pomoci zvýšit sebejistotu, podpořit vaši schopnost pokud možno se vyhnout fyzickému střetu ve vyhrocené konfliktní situaci a především zvýšit vaše šance účinně se ubránit, když „dojde na nejhorší“.

Pokud jste se rozhodli nějaký kurz sebeobrany navštěvovat, je důležité dobře si vybrat. Opravdu hodně důležité,

ilustrační foto z kurzu sebeobrany – modelové situace (Sebeobrana Praha)

protože nesprávný přístup k výuce sebeobrany může být pro absolventa kurzu nejen neužitečný, ale dokonce zvýšit riziko špatného konce konfliktní situace. Představte si, že se například střetnete s verbálně agresivně se projevujícím člověkem. Absolvovali jste nějaký kurz sebeobrany, ve kterém vás přesvědčovali, že z vás za pár týdnů udělají málem Ramba, a vy teď věříte, že toho lehce podnapilého řvouna „zmáknete“. Podle toho s ním budete jednat, dojde k fyzické konfrontaci… a pokud je větší, silnější a má na rozdíl od vás zkušenosti s rvačkami, pravděpodobně zmákne spíše on vás.

 

Ale kdo mě připraví…?

Jak ale máte poznat, který kurz sebeobrany vedou skuteční profesionálové, kterým jde o vaše blaho, a ne jen o vaše peníze? To samozřejmě není lehký úkol. První způsob, jak odborníky od „slibotechen“ odlišit, jsme si už naznačili. Pokud se to, co vám slibují, zdá až příliš krásné na to, aby to byla pravda, tak to pravda asi nebude. Druhý je nasnadě: Dejte na osobní doporučení.

Ovšem i při tom je třeba dávat pozor. To, že vám někdo doporučuje nějaký kurz sebeobrany, ještě nutně neznamená, že je opravdu dobrý. Zeptejte se ho, jestli měl v průběhu kurzu možnost si osvojené dovednosti vyzkoušet na instruktorech. Zajímejte se o to, jestli součástí výuky byly také informace o tom, jak se pokud možno střetu vyhnout. Chtějte vědět, jaká očekávání vedoucí kurzu jeho účastníkům vytvořili. Tvrdili například, že se po absolvování kurzu ubrání útoku nožem? Tvrdili o nějaké sebeobranné technice, že je naprosto spolehlivá v každé situaci? Radili ve vyhrocené hádce co nejdříve fyzicky zaútočit? Nebo vůbec nezmínili, jak jednat dál po samotném střetu? To vše jsou známky toho, že se pravděpodobně nejedná o kurz vedený profesionály.

 

Vybírejte pečlivě, jde o vaše bezpečí

ilustrační foto z kurzu sebeobrany – Level 1 (Sebeobrana Praha)

Zajímejte se také o to, kdo za kurzem stojí. Jaké má vzdělání, zkušenosti. Jedná se o certifikovaného trenéra sebeobrany? V neposlední řadě zkoumejte, v jakých podmínkách kurz probíhá, jaké se při něm používá vybavení a samozřejmě co je jeho náplní.

Pro výuku sebeobrany jsou ideální tělocvičny s tatami, tedy žíněnkou pro trénink bojových sportů. Obvykle se v dobrých kurzech používají lapy a pro maximálně efektivní nácvik obranných technik je skvělé, když jsou instruktoři vybaveni speciálními ochrannými obleky, které umožňují, abyste si na nich obranu vyzkoušeli „naplno“.

V náplni kurzu by pak měla být obrana proti nejčastějším způsobům napadení, jako například obrana proti rdoušení, obrané kryty proti úderům a kopům, obrana proti úchopům za ruce či za oděv, případně sebeobrana na zemi.

 

Začněte se učit bránit hned

Na závěr si dovolíme vám jeden konkrétní kurz doporučit. Začíná 25. června na FTVS UK, pod vedením Sebeobrany Praha. Hlavní lektoři této organizace působí na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Trénovat s vámi budou zkušení, certifikovaní trenéři sebeobrany s mnohaletými zkušenostmi s celou řadou bojových sportů. Nemusíte nám věřit, že jsou opravdu dobří. Naopak, ověřte si všechny důležité informace. Autorka tohoto článku pod vedením Sebeobrany Praha absolvovala úvodní i navazující kurz sebeobrany a celou řadu jednodenních seminářů a za kvalitu se ráda zaručí. Ale ani to nám samozřejmě nemusíte věřit. 😉 Je to na vás. Jde přeci o vás a vaše bezpečí…

Letní kurz sebeobrany – Sebeobrana Praha

 

Malá ukázka z kurzu sebeobrany Sebeobrana Praha

 

 

Helena Šebestová

Mohlo by se vám líbit

Overaly, neonové barvy i zvířecí potisky – TOP TRENDY pro léto

Podle kalendáře začíná léto 21. června, ale teploměry v posledních dnech velí sáhnout již nyní po lehkém oblečení. Módní návrháři a fashion ikony z řad světových i domácích celebrit představili jako vždy spoustu módních trendů, kterými se můžeme inspirovat. Pár zajímavých jsme pro vás vybrali.   Zvířecí potisky Je to tak, leopardí potisk je opět zde. Pracují s nimi ve svých kolekcích na jaro/léto 2019 například takové značky, jako jsou Burberry, Gucci nebo Calvin Klein. […]

Music Grill Fest: Když kultura a zábava pomáhají…

V sobotu 28. září proběhla v pražském parku Portheimka akce s názvem „Music Grill Fest“ na oslavu Dne české státnosti a podporu dobrovolnictví. Den plný hudby, zábavy, jídla a pití pomohl rozšířit povědomí o dobrovolnictví a organizacích, které dobrovolníky pro svou činnost shánějí.   Skvělá hudba V rámci akce Music Grill Fest potěšili svým vystoupením mimo jiné skvělá Barbora Mottlová, klienty Domova Laguna Psáry již velmi dobře známý a oblíbený Patrik Stoupa nebo jazzová zpěvačka […]

Eva Matějovská: „Zvládnout se dá všechno, obzvlášť když vás to baví.“

Eva Matějovská – rozhovor S mladou zpěvačkou jsme si povídali nejen o její pěvecké kariéře, ale také o hereckých zkušenostech, charitativní činnosti a studiu, které je pro ni v současné době prioritou. Eva Matějovská toho ale stíhá opravdu hodně…   Ve svých 19 letech máš za sebou již 7letou pěveckou kariéru. Už ve 12 letech jsi natočila první singl a zabodovala v Českém slavíkovi. Jak to ovlivnilo tvé dospívání? Dostala jsem se dřív do kontaktu se […]

1 comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.