Jak si vybrat sluneční brýle

V nedávném článku jsme řešili, jak si vybrat správné plavky. Dnes se zaměříme na další módní doplněk, který k létu neodmyslitelně patří. I když to není úplně přesné. Sluneční brýle jsou mnohem více, než jen módním doplňkem. Že chrání náš zrak před škodlivými účinky slunečního záření, to asi všichni víme. Ale umíme si správě vybrat takové sluneční brýle, které splní vše, co od nich očekáváme a potřebujeme? Pro řidiče může například správná volba slunečních brýlí být tím, co stojí mezi vámi a dopravní nehodou. Ale slušet vám samozřejmě musí taky…

 

Sluneční brýle podle kvality

Značka není zárukou kvality a u slunečních brýlí, u kterých je funkce minimálně stejně důležitá jako jejich vzhled, bychom na to měli myslet obzvláště. Záleží samozřejmě na tom, jestli se chystáte třeba k moři nebo do hor, nebo budete sluneční brýle skutečně nosit spíše jako ozdobu. Chystáte-li se svou tvář vystavovat přímému, intenzivnímu slunečnímu záření, rozhodně stojí za to věnovat správnému výběru slunečních brýlí trochu více pozornosti a času.

Aby sluneční brýle opravdu spolehlivě chránily vaše oči před škodlivým zářením, musí mít UV filtr. To víme všichni. Ale ne každý zkoumá také, zda je ochrana kompletní – tedy chrání nejen před UVA, ale také proti UVB záření. Často se také spokojíme s pouhou přítomností UV filtru, ale už nezkoumáme stupeň ochrany.

Podle odborníků by kvalitní sluneční brýle měly mít UV filtr alespoň 400 nanometrů. Zkoumejte propustnost UV záření, která se uvádí v kategoriích od 0 do 4. Přičemž 0 ani 1 váš zrak dostatečně neochrání. Stupeň 4 zase může být nebezpečný při řízení. Zárukou, že jsou sluneční brýle z hlediska ochrany zraku dostatečně kvalitní, je certifikace podle standardu EEC. Pozor také na to, aby vám brýle dobře seděly a nesvítilo vám pod ně slunce zboku nebo shora.

Více o tom, jak působí na naše oči sluneční záření si můžete přečíst třeba v článku nezávislého webu asociace žurnalistů v oblasti oční péče, který se snaží zodpovídat nejčastější dotazy týkající se slunečních brýlí.

 

Sluneční brýle podle aktivity

Už jsme zmínili, že stupeň propustnosti světla 4 není zrovna ideální pro řízení. Když ve slunečních brýlích usedáte za volant, zvažte navíc rozhodně pořízení těch s polarizačním filtrem. Ten výrazně snižuje riziko oslnění, které může být v nevhodný moment tragické. Dávejte pozor také na tónování skel, protože některá zabarvení mohou nejen snižovat propustnost světla, ale také zkreslovat barvy. Tedy ne že byste si spletli na semaforu červenou se zelenou, ale vše, co jakkoli omezuje čisté vidění, za volantem rozptyluje a může ohrozit bezpečnost.

Při výběru slunečních brýlí myslete na to, při jakých příležitostech je budete používat. Při sportu budete potřebovat takové, které vám při každém prudším pohybu nespadnou. A současně dostatečně odolné názory pro případy, že k tomu přeci jen dojde. Na některé sporty se vyplatí pořídit si sluneční brýle přímo pro ně určené. Například kvalitní sluneční brýle pro horolezce zohledňují skutečnost, že intenzivní sluneční záření ve vysokých nadmořských výškách či odlesky slunce od sněhu znamenají pro vaše oči velkou zátěž.

Myslete každopádně na podmínky a nezapomínejte na pohodlí. Sluneční brýle by vás neměly nikde tlačit a řasy by se neměly dotýkat obrouček. Některé materiály umožňují lehké přizpůsobení tvaru obrouček. Než to zkusíte, nestyďte se zeptat obsluhy v obchodu. Chcete si koupit sluneční brýle, protože vám zrovna tyto nejvíce vyhovují, ne proto, že jste je při zkoušení zlomili. Jestli brýle dobře drží, ověřte předkloněním a otáčením hlavy. Pokud v nich budete skákat, zahopsejte si klidně i v obchodu. Pobavíte ostatní nakupující a vyberete si brýle, které nebudete neustále sbírat ze země.

 

Sluneční brýle podle tvaru obličeje

Jestli vám sluneční brýle sluší, poznáte spolehlivě samozřejmě jejich vyzkoušením. Pro úsporu času vás ale trochu může navést tvar vašeho obličeje. Obecně platí, že kulatému obličeji sluší více brýle se spíše hranatějšími obroučkami. Hranatou tvář s ostrými rysy nejlépe ozdobí naopak oválné a kulaté tvary. Tvář do trojúhelníku volá po jemných brýlích bez nadměrných dekorativních prvků. Jackpot v případě slunečních brýlích získávají oválné obličeje. Těm sluší téměř všechno.

 

Sluneční brýle podle módy

A jaké brýle se nosí v létě 2019 podle módních trendů? Jedním slovem: “velké”. Více slovy: Zatímco loni se nosily úzké sluneční brýle, letos jsou trendy opravdu hodně velká, tzv. oversize, skla. Obří sluneční brýle se objevily na přehlídkových molech například v podání takových značek, jako jsou Givenchy, Gucci nebo Dior.

Můžete zvolit buď futuristický vzhled, nebo naopak retro. Mezi ty futuristické patří obzvláště populární brýle ve stylu “shield”, které tak trochu připomínají brýle svářečské. A pokud vás láká spíše to retro, zkuste třeba “cat eye” tvar. Tento kočičí oči evokující styl byl populární v 50. letech. A je zpět. Co se týče barev, trendy je u slunečních brýlích obzvláště červená. To u obrouček. Skla jsou v módě žlutá.

Pokud jste rádi trendy, určitě se při výběru slunečních brýlí aktuální módou inspirujte. Myslete ale především na to, aby vám tvar i barva brýlí slušely, cítili jste se v nich dobře a splňovaly všechny vaše praktické potřeby. Samozřejmě, pokud často řídíte, běháte, věnujete se vysokohorské turistice a také chcete zazářit na pláži i v přímořské restauraci, nic vám nebrání koupit si slunečních brýlí více.

 

Mohlo by se vám líbit

Jak vybrat zahradní gril

Grilovací sezona je opět tady a všichni se už těšíme na vůni a chuť šťavnatého masa a pohodové chvíle strávené s blízkými na zahradě nebo u letní chaty. Jestli se letos chystáte pořídit si nový zahradní gril, asi už jste zjistili, že výběr je opravdu obrovský. Jak zvolit ten nejlepší zahradní gril právě pro vás? […]

POZVÁNKA: Music Grill Fest

V sobotu 28. září se v pražském parku Portheimka koná akce na oslavu Dne české státnosti a na podporu dobrovolnictví. Music Grill Fest by si neměli nechat ujít milovníci dobrého jídla, pití, hudby a zábavy, ani ti, kdo se aktivně zajímají o charitu. Nebude chybět ani program pro děti, takže je Music Grill Fest skvělým […]

Patrik Stoupa a Markéta Poulíčková zpívají pro dobrou věc

Zpěvačka Markéta Poulíčková a zpěvák Patrik Stoupa spojili své síly pro dobrou věc. Nadační fond Světluška má díky nim vlastní píseň, duet “Je to znát”. K písni vznikl také videoklip. Na projektu Markéta a Patrik spolupracovali s producentem  Zbyňkem Raušerem více než půl roku. Průběh natáčení byl totiž kvůli koronaviru několikrát přerušen. Nakonec se interpreti […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..