PRVNÍ POMOC II: ALERGICKÉ REAKCE

Po kolapsových stavech přinášíme další ze série článků o první pomoci. Tentokrát jsme se ve spolupráci s Jiřím Chvojkou, profesionálním záchranářem s více než 10letou praxí a zakladatelem Firsthelp educations, zaměřili na téma „alergické reakce“.

 

Alergické reakce

Co je alergie

Alergická reakce je přehnaná (patologická) reakce imunitního systému na zevní noxy – alergeny, jako jsou pyly, hmyzí bodnutí nebo různé potraviny. Nejedná se o samostatné onemocnění. Alergická reakce je velmi častou zdravotní komplikací a patří mezi nejzávažnější situace urgentní medicíny, protože je jí vlastní značná nevyzpytatelnost. Alergická reakce může být nezávažná, ale i fatální…

Nejčastější alergeny

  • Prach a „sezónní“ alergeny, tedy různé pyly
  • Zvířata
  • Potraviny
  • Léky

Zde je na místě důležitá poznámka: Pokud máte alergii na nějaký lék, vždy o tom informujte ošetřujícího lékaře. I kdybyste za ním přišli se zlomenou rukou.

 

Projevy alergické reakce

Jak alergickou reakci poznáte? Pokud to není jeho první alergická reakce, tak ji sám postižený rozpozná. Samozřejmě pokud se nejedná o malé dítě. Základní projevy (klinický obraz) alergické reakce si můžeme přehledně rozdělit podle forem:

  • Kožní: Většinou se jedná o samostatný projev bez vážnějšího průběhu. Může samovolně odeznít, ale může také být spojen s vážnější formou alergické reakce.
    • Výsev zarudlého exantému (vyrážky) spojený se silným svěděním.
    • Slzení, svědění v oblasti očí. Oči mohou být zarudlé, bělmo začervenalé se žilkami.
  • Respirační: Tyto projevy se pojí s vážnější formou alergické reakce (anafilaxe), což je život ohrožující stav. Vždy je nutná lékařská intervence.
    • Dechové obtíže, dušnost. Vlivem histaminu se stahují průdušinky, rozšiřuje cévy a zvyšuje jejich prostupnost, čímž se do tkání dostávají tekutiny a vzniká otok  a tak dochází k obtížím s dýcháním.
    • Postižený obvykle intuitivně vyhledává ortopnoickou polohu, která ulehčuje dýchání maximální expanzí hrudníku. Sedí, případně stojí, v mírném předklonu s do široka rozevřenýma rukama. Opírá se o širokou podložku, například stolek.
    • Můžete slyšet expirační spasmy, tedy obtížné, prodloužené výdechy. V závažné formě jsou zvukové projevy dechových obtíží slyšitelné pouhým uchem i z větší vzdálenosti.

 

Průběh alergické reakce

Jak jsme již zmínili, průběh alergické reakce může být pokaždé jiný. V tom je její obrovské riziko. Stává se, že z počátku vypadá stav jako naprosto nezávažný, ale poté rychle vygraduje. Klidně třeba půl hodiny se „nic neděje“ a poté může během minuty dojít k nejhoršímu… Alergickou reakci proto nikdy nepodceňujte!

Nejzávažnějším důsledkem působení alergenu je anafylaktická reakce, která může přejít až do anafylaktického šoku, což je stav, který postiženého bezprostředně ohrožuje na životě. Tato prudká alergická reakce může nastoupit velmi rychle, proto je na místě znovu zdůraznit, abyste alergickou reakci nikdy nepodceňovali. I když zpočátku třeba vypadají její projevy velmi mírně. I profesionální záchranáři jen zřídkakdy netransportují pacienty s alergickou reakcí do nemocnice.

 

Co dělat

U alergických reakcí platí, že je potřeba vyhodnotit situaci individuálně. Podle typu alergie, momentálního stavu postiženého, možností, kterými disponujete. Každopádně, jako vždy v případě nutnosti poskytnutí první pomoci, je i u alergických reakcí zlatým pravidlem zachovat klid.

Pokud máte přístup k lékům, podejte co nejrychleji antihistaminika. Hned při prvních známkách obtíží podávejte ústy, je-li to možné, například Zyrtey či Flonidan, a to až dvojnásobek obvyklé dávky.

Pokud léky nemáte, tak jako první krok odstraňte alergen. To znamená například odvést zvíře, na které je postižený alergický, z jeho blízkosti, osprchovat se, pokud na sobě máte alergen v podobě pylu a tak podobně.

Pokud se objeví respirační projevy alergické reakce, můžete aplikovat chlad, což zmírňuje otoky dýchacích cest. Samozřejmě s rozumem. Pomáhá obložit oblast hrudi a krku ledem, vdechovat ledový vzduch z mrazáku nebo třeba cucat kostky ledu.

Vyhledejte odbornou pomoc. Zde je opět nutné individuálně vyhodnotit situaci. Pokud jste blízko nemocnice, průběh alergické reakce je mírný, pouze neustupuje, a máte pocit, že to zvládnete, k lékaři dojeďte sami. V případě, že se jedná o první výskyt alergické reakce, projevy jsou výraznější než velmi mírné nebo je postiženým dítě, vždy volejte sanitku

Ortopnoická poloha

Před jejím příjezdem v případě respiračních obtíží zabraňte postiženému, aby se pohyboval. Tělo má nedostatek kyslíku, pohyb zvyšuje jeho potřebu, a tak může dojít ke kolapsu, poruše vědomí a rozvinutí šoku. Pokud to postižený neudělal spontánně sám, pomozte mu zaujmout ortopnoickou polohu (viz výše).

 

 

 


Firsthelp educations nabízí odborné školení první pomoci. Tým profesionálních záchranářů, zdravotníků a studentů medicínských oborů své vzdělání a zkušenosti nejen ze záchranné služby předává dál v rámci školení, certifikovaných kurzů či teambuildingových akcí. Pokud jste četli náš článek o akci „Modelovky VIP­+PRESS – sebeobrana a první pomoc“, tak už Firsthelp educations znáte. Podívat se můžete také na video-sestřih ze školení první pomoci a sebeobrany na SOS START.

 

Mohlo by se vám líbit

Jak si vybrat kurz sebeobrany

Umět se bránit napadení je dovednost, kterou doufáme, že nikdy nebudeme potřebovat. Ale je to podobné jako s deštěm v den, na který jsme si naplánovali výlet. Doufáme, že pršet nebude, ale přeci jen je lepší sebou mít deštník. Pro jistotu. Štěstí přeje připraveným Být připraven na situace, které nechceme, aby nastaly, je smyslem kurzů […]

Potřebná péče pro lidi s těžším postižením

V Chráněném bydlení Fara (Slapy) poskytuje Portus Praha celoročně služby klientům s mentálním znevýhodněním, mezi které patří mnoho těch se závažnější mírou postižení, vyšším věkem či dalšími zdravotními komplikacemi. A další zájemci na poskytnutí této sociální služby s 24hodinovou asistencí čekají. Abychom mohli takovým klientům poskytovat optimální péči, pracujeme na transformaci Chráněného bydlení Fara v Domov pro osoby se […]

POZVÁNKA: Autorské čtení s hudbou

Jestli patříte mezi – podle mnohých povážlivě ubývající – milovníky krásné literatury, nenechte si ujít příjemnou akci, která se koná 1. srpna v Literární kavárně Týnská. Autorské čtení z románu Nesmrtelný hrabě a besedu s jeho autorkou si můžete užít společně s živým hudebním vystoupením skvělého fujaristy a multiinstrumentalisty Swetji. Kde: Týnská literární kavárna, Týnská […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..