Avi Nardia: Jak se osvědčíme v nové Éře Korony?

Koronavirus narušil život tak, jak ho známe. V průběhu několika uplynulých dnů jsme sledovali, jak se virus šíří, následovaný panikou. Trhy se uzavřely, země uzavřely své brány cestovatelům, v některých zemích zůstaly v obchodech holé regály. Jak se strach z koronaviru šíří rychleji než virus samotný a globálně vyvolává více otázek, než se nám dostává odpovědí, setkáváme se jakožto učitelé bojových umění s výzvami, abychom nabídli svůj vhled. Co to vše pro nás může znamenat – společensky, fyzicky a duševně.

Cesta do neznáma

Všichni se cítíme, jako bychom se ocitli v nějakém neznámém světě a mířili do nějaké nové, neprobádané sféry. Ale když se ohlédneme zpět, můžeme vidět, že tento svět už v minulosti několika apokalyptickým scénářům čelil. Jako příklad můžeme uvést středověké morové rány, které změnily běh evropských dějin, Španělskou chřipku, AIDS či epidemii Eboly. Znovu čelíme globálnímu “totálnímu lockdownu” a žijeme ve stavu zmatku, neschopni jasně uvažovat a pochopit, jak bude vypadat budoucnost. Víme jen, že to už nebude stejné jako dřív. Život se změní. Naše životy se změní. To je naše jediná jistota.

Pro mistry bojových umění je už každodenní život mimo komfortní zónu. Boj je skutečný. Ale to, co dnes vidíme, je, že se tento způsob života dotýká mnohých. Lidé se pohybují mimo svou komfortní zónu, pod tlakem v mnoha aspektech života. Jsou nuceně izolováni mezi čtyřmi zdmi, čelí finančním problémům, každým dnem jsou znovu stresováni dalším přílivem mediálních zpráv a nestabilní politickou scénou. Mnoho z nás, kdo pracujeme v oblasti sportu a bojových umění, čelí velkým otřesům a zmatkům v souvislosti s uzavíráním tělocvičen.

Význam pohybu

Henry Ford kdysi řekl: “Cvičení je blbost. Když jste zdraví, nepotřebujete ho. Když jste nemocní, neměli byste se mu věnovat.” Nad tím se můžeme jen pousmát. Spojení mezi cvičením a fyzickým i duševním zdravím bylo předmětem mnoha studií. Ty prokázaly, že je absence fyzické aktivity spojená s úpadkem kognitivních funkcí. Jak dobře víme, cvičení má nesčetné účinky na celé tělo. Mezi ty nejvýznamnější patří zvýšení krevní cirkulace, které zajišťuje čerstvý kyslík celému tělu, a umožňuje tak plicím, srdci, mozku a svalům dobře a účinně pracovat. To tělu pomáhá bojovat s nemocemi, což nás přivádí k moudrým slovům římského satirika Juvenala: “V zdravém těle zdravý duch (mens sana in corpore sano)”.

Původní význam se vztahoval ke spojení ducha a těla, dnes se užívá ve významu mít zdravou mysl, abychom si mohli užívat zdravého těla. Mnoho klinických studií potvrzuje, že péčí o svou mysl se budete cítit lépe fyzicky, ale je prokázáno, že to funguje i opačně: Když pečujete o své tělo, vaše mysl získá podněty, které podporují její stabilitu.

Cvičení vede k vyšší odolnosti a podporuje sebekontrolu a vytrvalost. Spojení mezi myslí a tělem je neoddělitelné a bojová umění hrají významnou roli v propojování mysli, těla a ducha. Náš úkol jakožto učitelů bojových umění je pečovat o to, aby se naši žáci rozvíjeli a vzkvétali jako vyvážené, fyzicky i duševně zdravé osobnosti, které se úspěšně uplatní v rychle se proměňujícím světě.

Jsme mistři bojových umění. To je to, co děláme. Nejranější doklady o výskytu bojových umění sahají tisíce let do historie, přičemž jsou obvykle úzce spjatá s lidskou psychikou. V průběhu historie se prokázalo, že bojová umění dokáží zlepšovat schopnost dosáhnout vnitřního klidu a trpělivosti, zvyšovat individuální pocit jistoty a bezpečí.

 

Cesta meče

Protože se považuji za muže meče a učím podle filozofie meče, chci vám nabídnout určité zenové a z umění meče vzešlé koncepty podpory:

“Meč musí být víc než jen obyčejná zbraň, musí to být odpověď na otázky života.” (Miyamoto Mushashi)

“Cesta meče a zenová cesta jsou stejné, protože obojí má stejný účel, potlačit Ego.” (Yamada Jirokichi)

“Buď pánem mysli, a ne ovládán myslí.” (Zen)

 

Ovce a útes

Nabízím vám zenový příběh, který vám může pomoci otevřít oči v nové Éře Korony:

Před dávnými časy vyrazil jeden mnich na pouť po vzdálené zemi. Blížila se noc a on potřeboval někde složit hlavu. Nakonec našel skromné přístřeší, uprostřed ničeho. Žila tam chudá rodina, matka, otec a děti odění v hadrech. Mnich se zeptal, jestli u nich může strávit noc. “Jsi vítán,” odpověděl otec. Připravili jednoduchý pokrm z čerstvého mléka, sýra a smetany a mnich velmi ocenil jejich prostou štědrost.

Když dojedli, mnich se zeptal, jak dokázali přežít na takovém odloučeném místě, daleko od nejbližšího města. Žena mu to vysvětlila: “Máme krávu. Její mléko prodáváme sousedům, kteří nežijí příliš daleko. Necháváme si dostatek pro naši potřebu a vyrábíme sýr a smetanu – to je to, co jíme.”

Příštího rána se mnich rozloučil a pokračoval ve své cestě. Nedaleko od chaloupky rodiny, u které přespal, potkal jejich krávu. Chvíli uvažoval a pak krávu přivedl k okraji nedalekého útesu a shodil ji dolů.

O několik let později putoval stejnou krajinou a dostal se na tu samou cestu jako před lety. Poháněn zvědavostí, rozhodl se navštívit rodinu, u které kdysi přespal. Ke svému překvapení na místě dřívější chatrče nalezl skvostné sídlo, obklopené zdobnými zahradami. Zaklepal na dveře. Otevřel mu otec rodiny, nyní dobře oblečený a zdravě vypadající. Ihned mnicha poznal, pozval ho dál a nabídl mu, aby zůstal jako host.

Zatímco jedli, zeptal se mnich, co se za ta léta změnilo. Otec vysvětlil, jak se štěstí rodiny obrátilo: “Jak víš, měli jsme krávu. Zajišťovala nám živobytí. Nic jiného jsme neměli. Jednoho dne spadla z útesu a uhynula. Abychom přežili, museli jsme začít dělat jiné věci, rozvinout schopnosti, které jsme nevěděli, že vůbec máme. Byli jsme nuceni vymyslet nové způsoby, jak si počínat. Byla to ta nejlepší věc, co se nám kdy stala! Teď jsme na tom mnohem lépe.”

 

Příležitost

Právě prožíváme válku bez jediného výstřelu, ekonomicky, medicínsky a emocionálně vedenou virem, ať už se zde objevil jakýmkoli způsobem. Na co nesmíme zapomínat, je skutečnost, že ve válce nejde o to, kdo je v právu, ale kdo přežije.

A ti, kdo nastoupí na cestu přežití, budou muset prokázat značnou míru flexibility. Pružnosti mysli, ducha i těla. To, jak se přizpůsobíme situaci a jak vytěžíme to nejlepší z nejhoršího možného scénáře, budou naše nástroje, jak čelit této náročné době. Život vždy přináší mnoho výzev a to, jak se adaptujeme, transformujeme a jak budeme tvořiví, tomu dává osobní ráz. Jako mistři bojových umění už jsme zvolili přístup vidět život jako příležitost učit se a rozvíjet. A touto životní cestou kráčíme s našimi žáky a kolegy.

 

 

Avi Nardia & Aleksandra Nardia

(fota v článku: Aslı TÜRK, Ziv Koren)

Další článek, který pro Život-online.cz napsal Avi Nardia, si můžete přečíst zde.

 


Avi Nardia je světově uznávaný mistr bojových umění s více než 50 lety zkušeností v oblasti bojových umění a boje zblízka. Od útlého věku trénoval Avi Nardia izraelský systém Kapap. Dále mimo jiné v Japonsku studoval Jiu Jitsu, Karate a Kendo a dosáhl v nich pátého danu. Svou podobu systému Kapap neustále rozvíjí a upravuje, v úzké spolupráci s profesorem Johnem Machado do něj například zařadil techniky z BJJ. Desítky let Avi Nardia cestuje po celém světě a vyučuje. Řídí se přitom vždy svým heslem: „Sometimes a teacher, always a student“ (Někdy učitel, vždy student)…

Mohlo by se vám líbit

Přihlaste se na kurz sebeobrany!

Blíží se Vánoce a Silvestr. A i když je adventní čas poznamenaný aktuálním stavem kolem “koronakrize”, i tak bude konec roku jako obvykle ve znamení bilancování a současně, přiznejme si to, trochy toho “svátečního obžerství”. Do nového roku pak všichni chceme vykročit co nejlépe. A vhodným (nejen) symbolickým krokem ke zdravějšímu, sebevědomějšímu a aktivnějšímu já […]

Slavnosti škol: S dětmi a pro děti v Portheimce

Slavnosti škol Prahy 5 2019 O víkendu zavítalo do Prahy pravé Babí léto, a počasí tak bylo dokonalé pro 3. ročník akce Slavnosti škol Prahy 5. Portheimka se zaplnila desítkami krásně vyzdobených prezentačních stánků škol, školek a dalších školských zařízení Prahy 5. Pódium ožilo vystoupeními dětí a doprovodným programem nejen pro děti. A nesčetní diváci […]

Potřebná péče pro lidi s těžším postižením

V Chráněném bydlení Fara (Slapy) poskytuje Portus Praha celoročně služby klientům s mentálním znevýhodněním, mezi které patří mnoho těch se závažnější mírou postižení, vyšším věkem či dalšími zdravotními komplikacemi. A další zájemci na poskytnutí této sociální služby s 24hodinovou asistencí čekají. Abychom mohli takovým klientům poskytovat optimální péči, pracujeme na transformaci Chráněného bydlení Fara v Domov pro osoby se […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..