Donský Sphynx – kočky bez srsti, ale s velkým srdcem

Valeriya Oykina
foto: archiv Naked Angel

Valeriya Oykina je zakladatelka, ředitelka a majitelka Petgrooming Company s.r.o.,  zoopsycholog, organizátor, manažer a hlavní odpovědná osoba firmy, zkušený chovatel psů plemene Jorkšírský teriér a koček plemene Don Sphynx. A právě o posledním jmenovaném, chovu bezsrstých koček, jsme si povídali.

 

Jak vznikl nápad založit chovatelskou stanici koček plemene Sphynx?

Asi před 14 lety jsem si splnila sen a koupila si holou kočku plemena Don Sphynx. Celá moje rodina byla jen fascinována tímto zvířetem. Jmenovala se Asya a byla jako něžné milující dítě. Byli jsme velmi šťastní, že se v naší rodině konečně objevilo toto štěstí. Ale naše radost nebyla dlouhá, kotě mělo skryté porodní poranění páteře a jednou ráno po nešikovném pohybu zůstalo paralyzováno. Běhala jsem s ním na různé velmi slavné kliniky, celý rok jí dvakrát denně každý den dělala masáže. Spodní část těla byla nehybná, kočka nemohla jít na toaletu a pohybovat se.

Ale nejvíce překvapující bylo to, že i přes bolest a nemožnost se pohybovat, stálé plenky a mnoho dalšího, co je typické pro ležící pacienty, byla Asya stále naše oblíbené milující zvíře. Trpělivě snášela každodenní injekce a tréninky. Stále se snažila si hrát a působila optimisticky. Odmítla jsem ji nechat uspat a tři roky jsem věnovala ve skutečný boj s její vadou, který neposkytl žádné významné výsledky.

Ve čtvrtém roce života se její srdce samo zastavilo během spánku. Vyrovnávali jsme se s tím velmi dlouho. Ze všech těch silných emocí se zrodilo přání mít spoustu sphynxů a sdílet tuto lásku s dobrými lidmi. Logickým vyústěním tohoto přání bylo otevření chovatelské stanice nahatých koček.

foto: archiv Naked Angel
Kolik takových chovatelských stanic je v České republice?

V tuto chvíli je taková jenom jediná, protože máme exkluzivní kočky s velmi vzácnými barvami. Dalších chovatelských stanic je, myslím, hodně, problém je v tom, že těch opravdu kvalitních a solidních je málo. Více je těch, kteří  šíří pomluvy o konkurentech, ale pro zdravý a krásný chov bohužel nic nedělají. Pravý chovatel vždy má chyby i vítězství, to je normální. Ale s časem a zkušenostmi se chyby snižují na nulu.

Já to vidím tak, že by měl také pomáhat mladým, novým chovatelům a lidem, kteří mají kočičky a potřebují radu. I těm, kteří si kotě koupili někde jinde. Naše poradenství je dostupné non-stop a radíme zdarma každému majiteli koček, nejen těch nahatých.

 

Když se řekne „sphynx“, přestaví si každý kočku bez srsti. Málokdo asi ví, že spynxů je několik druhů, ale bezsrsté je pouze plemeno Donský sphynx. Jak toto plemeno vzniklo? Odkud pochází?

Je to pravda, jediný úplně nahatý druh sphynxů je Donský. Historie plemena začala v roce 1986 v ruském městě Rostov na Donu. Krasnojarská rodačka Elena Kovaljova jednou cestou domů viděla chlapce, kteří na náměstí trápili koťátko. Vzala jim ho, odnesla si ho domů a kočičku pojmenovala Varvara. Po čase si všimla, že kočičce vypadává srst na zádech. Žádná léčba na to nezabírala. V roce 1990 pak Varvara vrhla tři mláďata, která zplodila s evropským krátkosrstým kocourem Vasilem. Jejich dcera Čita je zakladatelkou tohoto plemene. Chovem těchto koček se začala zabývat Irina Němykina, která se později stala felinoložkou, a nyní patří k uznávaným světovým felinologům. A tehdy, po dlouhém snažení Iriny Němikiné, bylo vyšlechtěno plemeno kočky, které je dnes registrované jako plemeno Donský sphynx.

foto: archiv Naked Angel
Jaké jsou kočky plemene Donský sphynx na dotek?

Jako tělíčko dítěte.

 

Jaké jsou hlavní přednosti bezsrstých koček?

Mohou je chovat lidé s alergiemi i lidé chovající další zvířata. Samozřejmě ne úplně každý alergik může chovat sphynxy, alergie jsou různé, ale skoro každý s alergií na chlupaté kočky, psy nebo jiná zvířata nemá podle našich zkušeností alergickou reakci na kočky plemene Donský sphynx, nebo je ta reakce minimální.

Kočky sphynx mají velmi rády malé děti, takže jsou skvělé pro rodiny s dětmi. Ale také třeba naopak pro takové páry, které děti mít nemohou. Sphynx je plemeno prostě pro každého, kdo potřebuje pravou lásku.

 

Potřebují bezsrsté kočky nějakou zvláštní péči?

Potřebují častěji čistění uší než obyčejné kočky, kvůli vyšší teplotě těla. Koupání je zapotřebí jednou za deset dní. Jinak, pokud je kotě zdravé, žádnou zvláštní péči nepotřebuje, jen vaši lásku.

foto: archiv Naked Angel
Kolik koček v současné době v chovatelské stanici máte?

Pět koček a dva kocoury. Máme zavřený chov, to znamená, že kocoury nedáváme jiným chovným stanicím na krytí. Taková pravidla dělají chov zdravým.

 

Poté, co si od vás odnese koťátko jeho nový majitel domů, zůstáváte s ním v kontaktu a je-li to nutné, poskytnete radu nebo pomoc. Jak často se na vás majitelé obrací?

Určitě, vždycky. Pokud nemá nový páníček s tímto plemenem ještě žádné zkušenosti, tak těch rad potřebuje spoustu. Pomáháme všem.

 

Stalo se vám někdy, že jste nějakému zájemci odmítli koťátko prodat, protože jste měli pochybnosti, že by se o ně dobře staral?

Dvakrát jsme zájemce odmítli, protože na nás nepůsobil dobře. Klademe velký důraz na to, aby koťátka vždy šla do dobrých rukou.

 

Získaly kočky z vašeho chovu nějaká ocenění?

Určitě, máme ocenění Interšampioni a Šampioni nebo třeba Nejlepší černý sphynx.

foto: archiv Naked Angel
Když budu mít zájem pořídit si kočku plemene Donský sphynx, jak mám postupovat? Co budu vše potřebovat?

Musíte vybrat chovnou stanici, napsat chovateli a zeptat se na koťátka. Také se musíte zeptat na zdravotní testy rodičů a na vše, co kotě dostane při prodeji s sebou (papíry). Kotě musí z chovné stanice odcházet ve věku tří měsíců nebo později, musí být plně naočkováno, dvakrát odčerveno, očipováno a po veterinární kontrole. Ve veterinárním pasu musí mít razítko od veterináře, potvrzující, že je kotě opravdu zdravé. I jeho rodiče musí být testováni a k tomu musíte dostat kopie výsledků z laboratoře, které budou připojené ke kupní smlouvě. V té musí také být připojený paragon, který ukazuje cenu kotěte. Takto to probíhá, pokud chovná stanice funguje oficiálně a podle pravidel.

Doma pak budete potřebovat připravené suché krmivo (nejvhodnější vám poradí chovatel), škrabadlo, plastový záchůdek se stelivem, hračky a pelíšek (nejlépe typu domečku).

 

Setkáváte se někdy s negativními reakcemi na „nahaté kočky“? Co byste odpověděla člověku, který by říkal, že je to nepřirozené?

Někdy ano, ale těch negativních reakcí je stále méně a méně. A řeknu vám docela vtipnou věc: Často se největšími milovníky sphynxů stávají lidé, kteří je nejdříve nesnášejí. Není třeba jim nic říkat, ta láska a pochopení časem přijdou samy, s tím se často setkáváme.

foto: archiv Naked Angel
Celý váš život je spjatý se zvířaty. Provozujete chovatelskou stanici koček, hotel pro psy a další zvířátka, salon pro domácí mazlíčky. Máte nějaká zvířátka také doma?

Máme dva pejsky a kočku sphynx. Jsou s námi pořád v práci, protože doma skoro nejsme.

 

Myslíte si, že je pravda, co se říká, tedy že když někdo nemá rád zvířata, vypovídá to negativně o jeh charakteru?

Podle mě je to stoprocentní pravda. Zlý a špatný člověk nemá rád zvířata. Pro mě je to velmi vážná negativní charakteristika.

 

Více o plemeni koček Donský sphynx a o chovné stanici Naked Angel si můžete přečíst na webových stránkách stanice.

Mohlo by se vám líbit

POZVÁNKA: Music Grill Fest

V sobotu 28. září se v pražském parku Portheimka koná akce na oslavu Dne české státnosti a na podporu dobrovolnictví. Music Grill Fest by si neměli nechat ujít milovníci dobrého jídla, pití, hudby a zábavy, ani ti, kdo se aktivně zajímají o charitu. Nebude chybět ani program pro děti, takže je Music Grill Fest skvělým […]

Už jste ochutnali Ciao Spritz?

S Petrem Maškem, majitelem značky Ciaospritz – Aperitivo Italiano, jsme si povídali o novém osvěžujícím letním drinku. Nový je Ciao Spritz ovšem pouze na českém trhu, jinak se naopak jedná o nejstarší italský aperitif. Pokud jste ho ještě neochutnali, dozvíte se v rozhovoru, jak to napravit.   První otázka je nasnadě: Co je to Ciao Spritz? Novinka, která […]

Jak si vybrat sluneční brýle

V nedávném článku jsme řešili, jak si vybrat správné plavky. Dnes se zaměříme na další módní doplněk, který k létu neodmyslitelně patří. I když to není úplně přesné. Sluneční brýle jsou mnohem více, než jen módním doplňkem. Že chrání náš zrak před škodlivými účinky slunečního záření, to asi všichni víme. Ale umíme si správě vybrat […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..